
Tramp udario svet carinama, Srbija može pretrpeti OZBILJAN potres: Evo koji scenario nas čeka
Uvođenje američkih carina od 35 odsto na srpske proizvode, koje je najavio Donald Tramp, samo je deo šireg ekonomskog talasa koji će, kako stručnjaci upozoravaju, pogoditi i Srbiju - čak i ako se formalno ne nađe među direktnim metama dodatnih mera iz Brisela ili Vašingtona.
Zemljotres u auto-industriji - i Srbija ga oseća
Iako je u fokusu Trampovih mera bilateralni trgovinski deficit SAD sa više od 10 zemalja, negativni efekti prelivaju se i na Evropu, posebno na Nemačku, čiju industriju snažno nosi automobilski sektor - čak četvrtina njene ukupne vrednosti.
A kad se zatrese auto-industrija Nemačke, posledice se odmah osećaju i u Srbiji.
- Imajući u vidu da je to naša najznačajnija grupa izvoznih proizvoda - auto-delovi, kao i činjenicu da u Kragujevcu počinje proizvodnja ‘fijata pande’, a tu je i jedan Sitroen - postavlja se pitanje kako će reagovati EU. Hoće li uvesti recipročne mere koje bi obuhvatile i Srbiju, kao što je to ranije bio slučaj sa čelikom?- upozorava Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
On navodi da su prvi efekti već vidljivi:
- Nemačka je naš najznačajniji ekonomski partner, a mi smo samo u prethodna dva meseca zabeležili pad izvoza za 17 odsto. To su zvanični podaci.
Da li sledi domino efekat?
Upozorenje američkog predsednika da će roba koja pokušava da zaobiđe carine biti dodatno oporezovana, dodatno komplikuje situaciju za regionalne lance snabdevanja - a Srbija je duboko upletena u njih, posebno kada je reč o delovima koji se proizvode za nemačke brendove i izvoze širom sveta.
IT sektor - za sada pošteđen
Jedina svetla tačka u trgovinskoj razmeni sa SAD trenutno je izvoz informacionih i komunikacionih tehnologija.
Upravo je to najveći deo srpskog izvoza usluga u Ameriku, koji je u 2024. godini vredeo čak 1,7 milijardi evra. Ovaj sektor za sada ne bi trebalo da bude pogođen novim carinama - ali ostaje pitanje koliko dugo će to potrajati ako trgovinski sukobi eskaliraju.
Zaključak: Srbija između dve vatre
Ako EU odluči da odgovori Trampu recipročnim merama - što je već bio slučaj u ranijim trgovinskim sporovima - Srbija bi mogla da se nađe u nezgodnoj poziciji: formalno izvan direktnog konflikta, ali realno pogođena na oba tržišta. A u ekonomiji, kao i u geopolitici, gubi onaj ko zavisi od drugih - a Srbija od izvoza zavisi više nego ikad.
(Telegraf Biznis/RTS)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Трамп дестабилизује Европу. Нема добре намере. Организацији БРИКС не може ништа, јер је та организација постављена на чврстој платформи. Осим тога, он пали ватру у Азербејџану и Јерменији и дестабилизује ЗБ форсирајући неонацизам у Хрватској. Који је буквално експлодирао на концерту усташе Томпсона. Од најаве да је миротворац до псликуће је прешао за само пар месеци. Осим тога треба се молити Богу да Руси преузму вишак обогаћеног уранијума из Ирана и прераде га у мирољубиве сврхе. Јер ИАЕА након бомбардовања нуклеарних постројења у тој земљи нема више приступ локацијама. На крају крајева, свет не треба да плаћа зеленашке царине Америци. То је моје мишљење. Међународне институције постоје да би се поштовала нека правила и свет напредовао. Земље имају право да туже САД Светској трговинској организацији. Трамп заправо поставља политику не да је њему Америка на првом месту, већ да за 192 чланице УН Америка треба да буде на првом месту. Што је апсурд. И никога не занима. И не треба да занима. Владе се бирају да воде рачуна пре свега о интересу сопствених грађана, да буду усклађене у регионалном контексту. Да се удружују на бази партнерстава и заједничког економског напретка. Све друго је дестабилизација.
Podelite komentar