
Mask osniva Američku stranku i izlazi na izbore - "Nije nemoguće da najbogatiji čovek na svetu kupi glasove"
Ilon Mask najavio je osnivanje nove američke političke stranke pod nazivom "Američka stranka". Politički analitičari tvrde da nije nemoguće da najbogatiji čovek na svetu „kupi izbore“.
Mask je osnivanje stranke najavio nakon burnog raskida sa američkim predsednikom Donaldom Trampom. Nakon što je finansirao Trampovu kampanju, potom vodio kancelariju za efikasnost sa ciljem smanjenja javne potrošnje, Mask sada kaže da "američka politika jednostavno ne funkcioniše". On ne može postati predsednik SAD jer nije rođen u Americi, ali najavljuje da će stranku graditi „od temelja, brzo i efikasno“.
Kratkoročni cilj mu je da na kongresnim izborima naredne godine smeni republikanske poslanike koji su podržali zakon o poreskim olakšicama i javnoj potrošnji koji Tramp naziva „velikim, lepim zakonom“.

Mask tvrdi da će taj zakon odvesti Ameriku u bankrot, prenosi Poslovni.hr.
Za sada svoje planove objavljuje isključivo na platformi Iks, i ističe da bi bio zadovoljan ako njegova stranka osvoji dva-tri ključna mesta u Kongresu. Tramp je Maskove najave nazvao smešnim i dodao da ga to ne zabrinjava. Njegovi saradnici danima ponavljaju da je SAD zasnovan na dvostranačkom sistemu i da „treća stranka nema nikakve šanse“ – što je u praksi uglavnom tačno od osnivanja države.
Republikanci i demokrate ne žele trećeg
Očevi američke nacije bili su protiv frakcija i političkih stranaka jer su ih smatrali opasnim za jedinstvo države. Ipak, političke stranke su se brzo razvile iz sukoba federalista i antifederalista, a od sredine 19. veka dominiraju demokrate i republikanci.
Ove dve stranke postale su stubovi američkog političkog sistema. Tokom vremena su menjale stavove, ali su uvek bile saglasne u jednom: treća jaka stranka nije dobra za Ameriku.
Praktično je izuzetno teško osnovati treću stranku koja može da parira vodećima. Bilo je nekoliko kratkotrajnih pokušaja, ali nijedna stranka nije dugo opstala.
Najveći uspeh imala je Progresivna stranka Teodora Ruzvelta 1912. godine, koja je osvojila 27% glasova. Libertarijanska stranka, iako postoji više od 50 godina, nikada nije osvojila mesto u Kongresu ili Senatu.

Osnivanje stranke na nacionalnom nivou izuzetno je komplikovano, jer svaka savezna država ima sopstvena pravila. Na primer, u Kaliforniji, stranka mora da prikupi 75.000 registrovanih članova ili 1,1 milion potpisa, a na prvim izborima mora osvojiti najmanje 2% glasova, inače se briše iz registra.
Može li najbogatiji čovek na svetu da pobedi?
„Samo najbogatija osoba na svetu mogla bi ozbiljno da pokuša da osnuje novu američku političku stranku i možda, ali zaista možda, ostvari neki rezultat,“ izjavio je Bret Kapel, jedan od vodećih eksperata za izborno pravo u SAD, za Si-Bi-Es Njuz.
On dodaje da su prepreke koje dvostranački sistem postavlja – od „visokih do nemogućih“.
Da bi stranka dobila priznanje i učestvovala na izborima, mora tražiti mišljenje Savezne izborne komisije, koju čine simpatizeri dve vodeće stranke, a uz to prolazi i kroz pravne izazove u svakoj saveznoj državi, što bi od Maska zahtevalo milione dolara za parnice.
„Čak i bez političkih prepreka, proces osnivanja nacionalne političke stranke je dugotrajan“, kaže Kapel.
Može li Mask kupiti izbore?
Teoretski je moguće, ali teško izvodljivo. Zakonom je zabranjeno direktno plaćati birače za glas, ali Mask je već pokazao da je spreman da zaobiđe zakon.
Uoči izbora za Vrhovni sud Viskonsina, 1. aprila ove godine, Mask je preko svog „super pek-a“ isplatio po milion dolara dvojici birača koji su glasali za njegovog kandidata. Tehnički nije prekršio zakon jer je novac isplatio nakon glasanja, ali je protiv njega pokrenuta parnica.

Super pek-ovi, specijalni odbori za prikupljanje sredstava, mogli bi biti Maskovo glavno oružje. Iako ne smeju direktno sarađivati s kandidatima, mogu neograničeno finansirati promociju, napadati protivnike i trošiti koliko god žele.
Cena glasova?
Uticajni američki blogeri napravili su računicu: Tramp je na prošlim izborima osvojio 77 miliona glasova, i kada bi Mask svakom dao 1.000 dolara, to bi iznosilo 77 milijardi dolara – što nije ni četvrtina njegovog bogatstva.

Brži put: preoteti političare
Mnogo jednostavniji način za politički proboj bio bi da Mask pridobije neke aktuelne kongresmene ili senatore da pređu u njegovu stranku. Tako bi odmah dobio nacionalnu vidljivost i uticaj, a izbegao bi optužbe da kupuje političare. Ili bar ne bi moglo odmah da mu se dokaže.
(Telegarf Biznis)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.