
Jabuke mogu biti smrtonosne u jednom slučaju: Pazite kad putujete
Na prvi pogled, bacanje koštice jabuke kroz prozor automobila tokom vožnje može delovati potpuno bezazleno - "prirodni otpad", zar ne? Međutim, stručnjaci upozoravaju da čak i ovakve, naizgled nevine navike, mogu imati ozbiljne posledice po životnu sredinu, divlje životinje, pa i po same vozače.
Koštice ne nestaju tek tako
Kako objašnjava Loren Klik iz neprofitne organizacije Let's Go Compost, kompostiranje zahteva precizne uslove: vlagu, toplotu, vazduh i tlo bogato mikroorganizmima. Jarci pored puta, šumski putevi i obronci jednostavno ne zadovoljavaju te kriterijume. Umesto da se raspadnu u roku od nekoliko dana, koštice često ostaju netaknute nedeljama ili mesecima - izložene suncu, suvom vazduhu i zagađenju.
Hrana privlači životinje - direktno na put
Ostaci hrane, pa čak i oni koji su „prirodni“, brzo privlače životinje na ivice puteva. Kada shvate da ih tu uvek čeka lagan obrok, počinju da se vraćaju - i to ih dovodi direktno pred automobile. Džekson, iskusni vodič i osnivač agencije EXP Journeys, koji godinama vodi ture po američkim nacionalnim parkovima, upozorava da ovakvo ponašanje ozbiljno narušava ravnotežu u prirodi. Česti su sudari sa divljim životinjama, a posledice mogu biti tragične - kako za životinju, tako i za vozača.
Ono što je "zdravo" za nas - štetno je za njih
Divlje životinje nisu stvorene da jedu ljudsku hranu. Iako ih mirisi privlače, njihova probava nije prilagođena konzumiranju voća, posebno ne jabuka i njihovih semenki. Ishod može biti gušenje, probavni problemi, pa i ozbiljne bolesti.
Hrana menja ponašanje životinja
Kada divlje životinje počnu da povezuju prisustvo ljudi sa hranom, njihovo ponašanje se drastično menja. Postaju smelije, agresivnije i gube strah od ljudi. Džejms Jan, stručnjak za zaštitu prirode, podseća na poznatu izreku: - Medved koji se navikne na ljudsku hranu, ne živi dugo. Takve životinje na kraju moraju biti uklonjene - zarad bezbednosti svih.
Jedna koštica - jedan invazivni problem
Ako se seme jabuke primi u pogrešnom okruženju, može da nikne biljka koja nije deo lokalne flore. Takve vrste mogu da potisnu autohtone biljke, da promene izgled krajolika i ugroze ekosistem koji je godinama postojao u ravnoteži.
Ni priroda ne voli đubre
Na kraju, ne treba zaboraviti ni estetski aspekt - razbacane koštice, kore i truli ostaci hrane ruže pejzaž i šalju jasnu poruku: ovde niko ne brine. - Priroda nije kanta za đubre - ni za organski ni za bilo kakav drugi otpad, poručuje Klik.
Zato, sledeći put kada poželite da „nahranite prirodu“ bacajući ostatke kroz prozor, razmislite dvaput. Mali gest iz dobre namere može imati dalekosežne posledice. Poštujmo prirodu - jer nije tu da bismo joj bacali mrvice.
(Telegraf Biznis/Klik)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.