Sve više povratnika iz Nemačke: "Tamo negde postoji život - ali ti mu ne pripadaš"

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Prema poslednjim podacima Centralne državne kancelarije za Hrvate van Republike Hrvatske, u Nemačkoj živi oko pola miliona Hrvata. Iako su mnogi zadovoljni životom u toj bogatoj zemlji, sve je više onih koji se odlučuju da se vrate kući. Prema nemačkom Zavodu za statistiku, broj hrvatskih državljana u Nemačkoj smanjio se za više od 10.000 u samo dve godine.

Sličnu odluku donose i mnogi drugi migranti. Grk Jani N. je posle 16 godina, diplome i rada kao građevinski inženjer, odlučio da se vrati u domovinu. Kako ističe, stalno je nailazio na prepreke, a kap koja je prelila čašu bio je trenutak kada mu jedan klijent nije platio 100.000 evra – rekavši mu da ga „neće pustiti da se obogati u Nemačkoj“. Osetio je, kaže, da nikad nije bio prihvaćen.

Turski IT stručnjak Utku Šen se, posle tri godine u Berlinu, preselio u London jer se, kako navodi, „stalno osećao kao građanin drugog reda“. Slično osećanje imala je i Bugarka Kalina, koja se posle devet godina u Bonu vratila u Sofiju.

I među Srbima u Nemačkoj raste osećaj neprihvaćenosti, naročito kod onih koji su obrazovani, zaposleni i tečno govore nemački. U razgovorima koje redakcija Telegrafa vodi sa našim ljudima u dijaspori, sve više njih navodi da ih birokratija guši, da im visoki porezi ne ostavljaju prostor za pristojan život, a da se u društvu i dalje osećaju kao stranci – bez obzira na sve što su postigli.

Prema podacima Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB), četvrtina migranata u Nemačkoj ozbiljno razmatra odlazak. Zanimljivo je da se na taj korak najčešće odlučuju upravo oni koji su ekonomski stabilni i integrisani, ali koji se suočavaju s osećajem da nikada neće biti u potpunosti prihvaćeni.

Dodatnu zabrinutost među strancima izaziva rast podrške krajnjoj desnici, kao i sve češće izjave lokalnih političara koje stavljaju migrante u negativan kontekst.

Dok jedni još veruju da je rešenje u političkim i društvenim reformama, sve više ljudi, uključujući i one iz Srbije, tiho pakuje kofere i odlazi - tamo gde će, kako kažu, makar imati osećaj da pripadaju.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>