
Zakerberg na optuženičkoj klupi: Akcionari ga terete da je godinama vodio Fejsbuk kao ilegalnu organizaciju
Sumirano
- Mark Zakerberg ključni svedok u sudskom procesu u Delaveru zbog navodne nezakonite prakse Fejsbuka.
- Akcionari Mete tuže Zakerberga i druge rukovodioce za svesno kršenje privatnosti korisnika.
- Suđenje se odnosi na zloupotrebe povezane sa Kembridž Analitikom i zloupotrebu korisničkih podataka.
- Optuženi uključuju bivšu direktorku Šeril Sandberg i druge poznate ličnosti iz tehnološkog sektora.
- Tužioci traže ličnu odgovornost i povraćaj milijardi dolara izgubljenih zbog skandala.
Mark Zakerberg, osnivač i direktor kompanije Meta, ove nedelje bi trebalo da se pojavi kao ključni svedok u velikom sudskom procesu koji se vodi u Vilmingtonu, u američkoj saveznoj državi Delaver. Akcionari Mete, matične kompanije Fejsbuka, Instagrama i Vocapa, tužili su Zakerberga i niz bivših i sadašnjih rukovodilaca, tvrdeći da su godinama svesno vodili Fejsbuk kao nezakonitu organizaciju - koja je omogućila masovno prikupljanje korisničkih podataka bez njihovog pristanka.
Suđenje, koje će trajati osam dana, moglo bi da otkrije dugogodišnje zloupotrebe poverenja korisnika i svesno kršenje sporazuma koji je Fejsbuk još 2012. potpisao sa američkom Saveznom trgovinskom komisijom (FTC), obavezujući se da će štititi privatnost svojih korisnika. Kako navodi Rojters, akcionari sada traže da Zakerberg i ostali optuženi lično vrate više milijardi dolara koje je kompanija zbog skandala morala da plati.
Sve je počelo sa Kembridž analitikom
Slučaj seže do 2018. godine, kada je otkriveno da je britanska firma Kembridž Analitika, koja je radila na predsedničkoj kampanji Donalda Trampa 2016, imala pristup podacima desetina miliona korisnika Fejsbuka. Meta je zbog tog skandala platila više od 8 milijardi dolara kazni i troškova - uključujući rekordnu kaznu od 5 milijardi dolara koju je FTC izrekao 2019. godine.
Osim Zakerberga, među optuženima su i bivša operativna direktorka Šeril Sandberg, član Upravnog odbora i investitor Mark Andresen, suosnivač Palantira Piter Til, kao i suosnivač Netfliksa Rid Hestings. Ni Meta, ni pojedinačni optuženi za sada nisu komentarisali slučaj, ali su u dosadašnjim podnescima odbacili optužbe kao - ekstremne.
Iako se suđenje odnosi na odluke stare više od decenije, ono se odvija u trenutku kada Meta trpi nove kritike zbog načina na koji koristi podatke korisnika za treniranje veštačke inteligencije. Iz kompanije poručuju da su od 2019. uložili milijarde dolara u sisteme za zaštitu privatnosti.
- Danas više od tri milijarde ljudi svakodnevno koristi platforme Mete. Postavlja se pitanje - možemo li da verujemo Marku Zakerbergu? - izjavio je Džejson Kint, predsednik udruženja Digital Content Next.
Sumnje u zloupotrebu moći i lično bogaćenje
Ovaj proces smatra se jednim od najsloženijih u američkom korporativnom pravu - jer tužioci moraju da dokažu da su rukovodioci Mete potpuno zakazali u svojoj nadzornoj funkciji. Pravni stručnjaci ističu da se prvi put pred sudom razmatra da li su direktori odgovorni za sistematske povrede zakona koje su se dešavale pod njihovim nadzorom.
Sudija Travis Laster je još 2022. odbio zahtev odbrane da se slučaj odbaci, navodeći da se radi o „navodima o nezakonitom ponašanju ogromnih razmera“. Suđenjem sada predsedava sutkinja Ketlin Mekormik.
Tužioci tvrde da su Zakerberg i Sandberg svesno podsticali kršenje zakona - i da ih ni zakon Delavera, koji inače štiti direktore od posledica loših poslovnih odluka, ne može zaštititi ako su te odluke bile nezakonite.
Dodatno, Zakerberga optužuju i za to da je, kada je saznao da će afera sa Kembridž Analitikom uskoro postati javna, prodao svoje deonice i time zaradio najmanje milijardu dolara. Odbrana tvrdi da je koristio unapred planirani sistem trgovanja koji ga štiti od optužbi za korišćenje poverljivih informacija, kao i da su sredstva bila namenjena njegovim filantropskim projektima.
Akcionari, međutim, ne odustaju - i traže ličnu odgovornost za milijarde dolara koje su, kako tvrde, izgubljene zbog odluka donetih iza zatvorenih vrata.
Suđenje koje bi moglo da promeni korporativnu odgovornost u Americi - upravo je počelo.
(Telegraf Biznis)
Video: Zbog pojave Afričke kuge svinja u Crnoj Bari kod Bogatića eutanazirano 212 grla
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.