Šta će dalje biti sa GLOBALIZACIJOM?

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Iako se često dramatizuje da je trgovinski rat koji je pokrenuo američki predsednik Donald Tramp označio kraj svetskog trgovinskog poretka, istina je da globalizacija ne nestaje. Naprotiv – ona se korenito transformiše pod uticajem geopolitičkih pomeranja, tehnološke revolucije i klimatskih promena, piše u autorskoj kolumni za Prodžekt sindikejt Zijа Kureši, bivši direktor sektora za razvojnu ekonomiju Svetske banke, trenutno viši saradnik u Programu za globalnu ekonomiju i razvoj u Institutu Brukings.

Novi svet – bez starog poretka

Uspon Kine i drugih ekonomija stavlja tačku na posleratni svetski poredak koji su decenijama predvodile Sjedinjene Američke Države. Rastuće strateške tenzije i jačanje populističkih politika dovele su do nove ere – ekonomskog nacionalizma, gde se sve više napušta stari model slobodnog tržišta i otvorenosti.

Kina Amerika Foto: Shutterstock

Zemlje koje su nekada propovedale neoliberalizam danas sve više uvode nacionalne industrijske politike, protekcionizam i diskriminatorske trgovinske mere. Ova promena najizraženija je upravo u SAD, koje su do juče bile glavni promoter globalnog multilateralizma.

Rivalstvo ne uništava globalizaciju – već je cepa i preoblikuje

Savremeni trgovinski rat nije proizvod izolacionizma, već modernog merkantilizma – pokušaja da se osvoji ekonomska prednost. Danas međunarodna trgovina čini skoro 60% globalnog BDP-a, dok su spoljašnja finansijska aktiva i pasiva ekvivalentne oko 400% svetskog BDP-a. To pokazuje da je svetska ekonomija duboko međuzavisna - i da će globalna integracija opstati.

Kina i SAD, uprkos međusobnim tenzijama, i dalje zavise jedna od druge i od međunarodnih tržišta za svoj ekonomski opstanak. Zbog toga, iako će doći do strateškog razdvajanja u oblastima visoke tehnologije, širi ekonomski raskid nije verovatan.

Fragmentisana globalizacija - nova realnost

Najverovatniji scenario je fragmentisana globalizacija, gde će se ekonomske veze prestrukturirati oko rivalskih sila i regionalnih blokova. Trgovinski odnosi postaće varijabilni - neke zemlje i sektori će se više povezivati, dok će se drugi udaljavati.

Ovakva podela će doneti ekonomske troškove svima, ali nije isključivo posledica geopolitičkih igara. Mnoge promene u lancima snabdevanja biće motivisane povećanjem otpornosti i diverzifikacijom, naročito jer zemlje u razvoju nude nove izvore sirovina i radne snage.

Tehnologija stvara „beživotnu“ globalizaciju

Digitalna revolucija, uključujući veštačku inteligenciju, u potpunosti menja tržišta rada, finansijske tokove, poslovne modele i proizvodne procese. Tehnologija zapravo deluje kao protivteža geopolitičkim tenzijama, jer ojačava povezanost i omogućava prekograničnu razmenu robe, kapitala i znanja.

Digitalna revolucija Foto: Shutterstock

U poslednjim godinama, prekogranični protok podataka raste i do 50% godišnje. Za razliku od tradicionalne globalizacije, koja se oslanjala na jeftinu radnu snagu u industriji, današnja globalizacija sve više zavisi od digitalno isporučivih usluga - naročito u poslovnom sektoru.

Dok tehnologija relokalizuje proizvodnju, ona istovremeno globalizuje usluge, što otvara novu fazu - tzv. „težinske nulte globalizacije“.

Klimatske promene menjaju ekonomsku geografiju

Globalno zagrevanje takođe menja obrasce proizvodnje, trgovine i investicija. Kompanije će, u nastojanju da smanje svoj karbonski otisak, prerasporediti lance snabdevanja. Rastu i trgovina ekološkom robom i uslugama, kao i prekogranična ulaganja u zelene tehnologije.

Klimatske promene Foto:Profimedia

Iako borba protiv klimatskih promena predstavlja ogroman izazov, ona istovremeno nudi nove prilike za globalni rast i saradnju. Pošto je klimatska kriza univerzalna, ona može podstaći veću povezanost i staviti zajedničke ciljeve u prvi plan međunarodnih odnosa.

Rizik leži u lošim političkim odgovorima

Najveća pretnja globalizaciji ne dolazi iz geopolitičkih sukoba, tehnologije ili klimatskih promena, već iz – loših političkih reakcija na te promene.

Zemlje moraju mudro upravljati restrukturiranjem svojih ekonomija, uz poseban fokus na ublažavanje socijalnih posledica.

Na globalnom nivou, u narednim godinama biće ključno razviti nove trgovinske, tehnološke i klimatske regulative. Međutim, međunarodne organizacije moraju priznati različite nacionalne pristupe i prilagoditi globalno upravljanje novim realnostima.

Ko će pisati nova pravila igre?

Kako se ekonomije budu transformisale, a centri moći pomerali, pojaviće se nove konkurentske dinamike.
Pitanje je: koliko će haotičan i nepredvidiv biti ovaj prelazni period?

Odgovor zavisi od toga da li će globalni donosioci odluka moći da se usaglase oko osnovnih pravila. Od tog odgovora zavisi budućnost globalizacije – i sveta kakav poznajemo.

(Telegraf Biznis)

Video: Zbog pojave Afričke kuge svinja u Crnoj Bari kod Bogatića eutanazirano 212 grla

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>