Cela Jugoslavija ih je imala po kući, a sada koštaju bogatstvo: Ručni radovi naših baka prodaju se i za 1.100€

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Nekada su bili ponos svake domaćice u bivšoj Jugoslaviji - pažljivo heklani, vezeni ili kroširani miljei krasili su televizore, regale, stoliće, komode, pa čak i zvučnike. Bilo da ste bili u stanu u Novom Sadu, Zagrebu, Sarajevu ili Skoplju - bilo je gotovo nezamislivo da dom nema bar jedan "fino urađen" ručni rad.

Baka bi ih iznosila iz komode, pažljivo peglane pod vlažnom krpom, spremne za „kad dođu gosti“. Deca su učena da se „ne dira ništa po stolu“ jer tamo stoji - milje. I to ne bilo kakav, već onaj pravi, ručno rađen, koji se čuva kao porodična relikvija.

Povratak iz zaborava - ali po paprenoj ceni

Danas, u savremenim minimalističkim enterijerima, miljei su često proglašeni reliktima prošlih vremena. Mnogi ih doživljavaju kao kič, uspomenu na doba tapeta s cvetnim motivima i masivnog nameštaja od punog drveta. Ipak, trendovi su nepredvidivi.

Prošle godine, heklane prostirke su nakratko zasijale u centru pažnje kada je hrvatski muzičar Baby Lasagna, omiljeni takmičar Evrovizije, na glavu stavio milje - i pokrenuo lavinu objava na društvenim mrežama. Ljudi su iz fioka i tavana ponovo vadili rukotvorine svojih baka.

Ali ono što je posebno privuklo pažnju jeste - tržišna vrednost.

Na Njuškalu (hrvatskom oglasniku) pojavio se oglas za ručno rađen stolnjak, bogato vezen i obrubljen čipkom - po ceni od 1.100 evra. Još jedan kukičani prekrivač dimenzija 240×240 cm prodaje se za 900 evra. Manji miljei se nude za 300 evra, dok se oni skromnijih dimenzija i jednostavnijeg dizajna mogu naći za 10 do 100 evra.

Ni u Srbiji situacija nije mnogo drugačija - na domaćim sajtovima za oglašavanje cene ručnih radova kreću se od 1.000 do 50.000 dinara, u zavisnosti od izrade, starosti i očuvanosti.

Gde je granica između kiča i umetnosti?

Danas miljei žive na razmeđu - između prezrenih detalja prošlosti i prestižnih komada za enterijere koji tragaju za autentičnim retro šarmom. Neki ih koriste u okviru boho ili vintage stila, dok ih drugi i dalje vezuju za „bakin stan“ iz 70-ih.

Ali jedno je sigurno - ono što su naše bake danima i mesecima radile s ljubavlju, danas postaje kolekcionarska vrednost, često skuplja od savremenih komada kućne dekoracije.

Možda će baš neka milenijalka, u potrazi za originalnim retro detaljem, izvaditi bakin milje, staviti ga na sto - i, naravno, prvo okačiti na Instagram.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nnnn

    16. jul 2025 | 14:04

    Kakav kic?!?! To je Art, to je umetnost!!!! Cuvam I koristim you uvek neke sustikle koje su moja majka I moja svekrva radile. Moja svekrva je uradila na stotine tih sustikla I stolnaka, moja majka je vezla i pravi last cilime, I krpare. Sve to cuvam I cenim njihovu “ umetnost”.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>