
Radite honorarno iz Srbije za inostrane firme? Evo šta kaže Poreska uprava kada stigne prva uplata
Sve više građana iz regiona - uključujući i Hrvatsku, ali i Srbiju - odlučuje se za honorarni rad za strane kompanije, najčešće od kuće. Iako deluje jednostavno: pronađeš poslodavca, odradiš posao, dobiješ uplatu - mnogi se suoče s istim pitanjem kada stigne prvi novac: šta sada s porezom?
Portal Dnevno piše o slučaju jednog čitaoca koji je putem PayPala primio svoj prvi honorar u iznosu od 100 evra od strane firme iz inostranstva. Obratio se Poreskoj upravi za pomoć, ali nije dobio konkretne smernice. Zbog toga je portal uputio zvaničan upit nadležnima - a njihov odgovor razjašnjava sve nedoumice.
Ko mora da prijavi prihod iz inostranstva?
Svaka fizička osoba - dakle građanin koji samostalno prima novac iz inostranstva - dužan je da taj prihod prijavi Poreskoj upravi i, ako je primenljivo, plati porez.
Ako novac dolazi na osnovu ugovora o delu, reč je o tzv. drugom dohotku, koji se ne svrstava u platu, samostalnu delatnost ili prihod od kapitala.
Nema domaćeg isplatioca? Prijavljujete sami
Ako vam novac ne isplaćuje domaća firma, već ga primate direktno iz inostranstva, tada vi sami morate da:
obračunate i uplatite predujam poreza na dohodak
platite obavezne doprinose
podnesete Obrazac JOPPD u roku od 30 dana od datuma isplate
RPO prijava u roku od 8 dana
Od trenutka kada počnete da zarađujete iz inostranstva, dužni ste da u roku od 8 dana popunite i podnesete Obrazac RPO, kojim se upisujete u registar obveznika poreza na dohodak.
Plaćate porez u inostranstvu? Onda dostavljate INO-izjavu
Ako vam je porez već obračunat i plaćen u zemlji poslodavca, ne morate ga dodatno plaćati u Hrvatskoj. Ali, imate obavezu da:
u roku od 8 dana od prve isplate dostavite INO-IZJAVU
do 31. januara naredne godine dostavite INO-DOH – obrazac sa podacima o ostvarenom dohotku i plaćenom porezu u inostranstvu
ako još nemate podatke do tada, možete ih dostaviti najkasnije do 30. novembra iste godine
Ne morate dolaziti lično - sve ide online
Velika prednost za sve koji rade od kuće je to što nije potrebno fizički dolaziti u Poresku upravu. Sve prijave i obrasci - RPO, JOPPD, INO-IZJAVA i INO-DOH - mogu se podneti elektronski putem ePorezna sistema.
Ukratko - šta treba da uradite?
Podnesite RPO obrazac u roku od 8 dana
Ako nema domaćeg isplatioca - sami plaćate porez i doprinose
Pošaljite JOPPD u roku od 30 dana od uplate
Ako je porez već plaćen u inostranstvu:
- dostavite INO-IZJAVU u roku od 8 dana
- dostavite INO-DOH do 31. januara (ili najkasnije do 30. novembra)
Da li je porezna procedura za primanje honorara iz inostranstva ista u Srbiji?
Ne, procedure u Srbiji nisu potpuno iste kao u Hrvatskoj, iako postoje sličnosti.
Evo ključnih razlika i stvari na koje treba obratiti pažnju:
Poreski sistem u Srbiji
U Srbiji porez na dohodak fizičkih lica reguliše se Zakonom o porezu na dohodak građana. Honorarni rad, freelancing ili drugi povremeni prihodi iz inostranstva tretiraju se kao prihodi od samostalne delatnosti ili drugi prihodi, zavisno od vrste posla.
Prijavljivanje prihoda
Ukoliko fizičko lice u Srbiji prima prihod iz inostranstva, dužno je da taj prihod prijavi Poreskoj upravi Republike Srbije.
Postoji obaveza podnošenja poreske prijave za ostvarene prihode iz inostranstva do određenog roka u toku godine (najčešće do kraja marta za prethodnu godinu).
Porez i doprinosi
Porez na prihod od samostalne delatnosti ili drugih prihoda uglavnom iznosi 10%, uz moguće dodatne doprinose (zavisno od statusa poreskog obveznika).
Ukoliko porez plaćate u inostranstvu, Srbija ima potpisane ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa mnogim državama, što može omogućiti da se porez plaćen u inostranstvu uračuna u Srbiji.
Elektronska prijava
Poreska uprava Srbije omogućava elektronsku prijavu poreza putem sistema ePorezi, što olakšava proceduru prijave prihoda iz inostranstva.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mali biznismen
Evo ovako, papani. Novac ce da mi lijeze u inostranstvu. A ja cu da ga trosim u Srbiji karticom ili cu da povlacim kesh iz automata. Jednog centa vam necu dati
Podelite komentar