
Američke kompanije beže iz Kine: Prekomerna proizvodnja guta profite, cene padaju
Gotovo polovina velikih američkih kompanija koje posluju u Kini pogođena je ozbiljnim problemom - prekomernom proizvodnjom, što dodatno osvetljava sve dublju krizu slabe tražnje i rastućih deflatornih pritisaka u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji.
Prema rezultatima godišnje ankete Američko-kineskog poslovnog saveta (US-China Business Council - USCBC), čak 42% ispitanih firmi izjavilo je da trpi direktne posledice prekomerne proizvodnje, što predstavlja oštar skok u odnosu na 25% prošle godine, prenosi Financial Times.
USCBC ističe da je 2025. godina prva od 2016. u kojoj se prekomerna proizvodnja našla među deset najvećih izazova poslovanja u Kini. U anketi sprovedenoj između marta i maja učestvovalo je 130 članica, od kojih više od polovine ostvaruje godišnji promet u Kini veći od 500 miliona dolara.
- Nagrade su sve manje, a rizici rastu. Kinesku vladu ne bi trebalo da iznenadi što investicije padaju - upozorio je predsednik USCBC-a Šon Stejn.
Od čelika do farmacije - prelivanje krize
Anketa otkriva da se problem prekomerne proizvodnje proširio sa tradicionalnih industrijskih sektora poput čelika na šire delove kineske ekonomije, uključujući zdravstvo, potrošačku robu i druge oblasti.
Čak 81% pogođenih kompanija tvrdi da prekomerna proizvodnja ruši cene u njihovim sektorima, što direktno vodi ka padanju profitnih margina.
- Kako investicije i proizvodnja postaju sve veći oslonci kineskog ekonomskog rasta, rastu i strahovi od prekomerne ponude - navodi se u izveštaju.
Kineska vlada, suočena s optužbama SAD i EU da preplavljuje svetska tržišta subvencionisanim proizvodima po veštački niskim cenama, oštro poriče takve tvrdnje - ali i sama sve češće priznaje posledice domaće hiperprodukcije.
Predsednik Si Đinping i visoki kineski zvaničnici objavili su niz tekstova u kojima kritikuju praksu “neijuana” - pojave u kojoj kompanije ulaze u destruktivnu cenovnu trku zbog viška kapaciteta.
Pored tržišta - geopolitičke turbulencije
Anketa USCBC-a dodatno otkriva da je čak 88% ispitanih firmi zabrinuto zbog ukupnog stanja kineske ekonomije - posebno zbog dugotrajne krize nekretnina i slabe domaće potrošnje.
Iako kineski BDP i dalje nominalno raste (5,2% u drugom kvartalu prema zvaničnim podacima), realni rast - prilagođen deflaciji - iznosi tek 3,9%, navodi australijska kompanija Macquarie.
Trgovinski rat na pauzi
I geopolitičke tenzije dodatno potresaju poslovanje. Kompanije navode da trgovinski sukobi, carinske barijere i američke kontrole izvoza remete lance snabdevanja, urušavaju brendove i uzrokuju direktne gubitke u prodaji.
Ipak, beleži se kratkotrajno “primirje” - nakon dogovora u maju, SAD i Kina postigle su sporazum o privremenom smanjenju carina, koje su ranije dosezale i 145%, dok su pregovori o širem trgovinskom sporazumu i dalje u toku.
(Telegraf Biznis)
Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.