Važno obaveštenje za srpske turiste! U Grčkoj je na snazi zabrana kretanja, evo i gde

V. K.
V. K.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Zbog izuzetno visokog rizika od izbijanja šumskih požara, grčke vlasti donele su odluku o privremenom uvođenju zabrane kretanja u delovima poluostrva Halkidiki. Ova mera posebno će pogoditi turiste, među kojima se nalaze i brojni građani Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja regiona koji u letnjim mesecima tradicionalno posećuju ovo grčko odredište.

Prema službenom saopštenju potpisanom od strane zamenice guvernera regiona Halkidiki, Aikaterini Zografu, zabrana će biti na snazi od srede, 23. jula 2025. godine u 8:00 sati do subote, 26. jula u isto vreme.

Mera se odnosi na tri opštine: Kasandru, Sitoniju i Aristotelis, a obuhvata kako saobraćaj vozila, tako i kretanje pešaka u sledećim područjima:

  • Na poluostrvu Kasandra: deo planinskog grebena između naselja Kassandrino i Agia Paraskevi, kao i lokaliteti „Arapis“ i „Halkovuni“ u blizini mesta Paliouri.
  • Na Sitoniji: greben Dragondeli, od Pčelarske zadruge pa sve do područja Sikije.
  • U opštini Aristotelis: pravci Komica – Uranupoli, Tsamia – Stratoniki i Fisoka – strelište Stratoni.

Zabrana kretanja doneta je na osnovu karte prognoze rizika od požara koju izdaje grčko Generalno sekretarijato za civilnu zaštitu, pri Ministarstvu za klimatsku krizu i civilnu zaštitu. Za sredu, 23. jul, proglašena je četvrta nivo opasnosti od požara, što predstavlja „vrlo visok rizik“.

Osim Halkidikija, povećana opasnost zabeležena je i u:

  • Regionu Jonskih ostrva
  • Regionu Peloponeza (posebno u okruzima Arkadija i Mesenija)
  • Zapadnoj Grčkoj (okruzi Ilija i Ahaja)

Lokalne vlasti i civilna zaštita apeluju na građane i posetioce da strogo poštuju uputstva i zabrane kako bi se sprečili potencijalni incidenti, zaštitili ljudski životi i očuvala priroda. Upozorenje dolazi u trenutku kada se Grčka bori sa ekstremno sušnim i vrućim vremenskim uslovima, koji već nedeljama otežavaju napore vatrogasnih službi na više požarišta širom zemlje.

Turistima koji se nalaze na Halkidikiju preporučuje se praćenje lokalnih obaveštenja, kao i izbegavanje odlaska u planinska i šumska područja.

Vlasti poručuju da će redovno ažurirati informacije o stanju na terenu i dodatnim merama koje bi mogle uslediti ako se rizik ne smanji, prenosi Dnevno.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>