Janković: Cvećarstvo je oblast u koju treba više ulagati

Đ. Đ.
Đ. Đ.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Posebna savetnica ministra poljoprivrede Srbije Milica Janković izjavila je danas, tokom posete plastenicima cveta lizijantusa Jelene Živković u Pružatovcu, kod Mladenovca, da je cvećarstvo prepoznato kao oblast u koju treba više ulagati.

"Razmišlja se i o konkretnoj pomoći za proizvođače cveća. Zato smo i ovde – da čujemo sa kakvim se izazovima suočavaju, da to prenesemo ministru i utičemo na kreiranje mera koje će podržati ovaj sektor“, poručila je Janković.

Ona je ispričala da je Jelena Živković, još pre nego što je počela proizvodnju lizijantusa, dolazila u poljoprivrednu savetodavnu službu, gde su joj pomogli da aplicira za subvencionisani plastenik, navodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

"Danas gledamo rezultat – uspela je da izgradi porodični biznis od koga živi i u koji ulaže celu sebe", rekla je Janković.

Jelena na svom imanju neguje čak 34.000 biljaka, raznih boja, a u planu je još jedan plastenik od 10 ari, radi kontinuiteta proizvodnje.

"Biljka traje tri godine, pa želimo da svake godine imamo pun rod“, objašnjava Jelena, dodajući da su podršku dobili i od savetodavne službe i od ministarstva.

Ceo posao je porodični, pošto Jelena radi sa zetom, njen sin vozi po Srbiji, a suprug i otac pomažu u distribuciji.

„Nema sad venčanja u Srbiji bez lizijantusa. On je postao obavezan cvet u buketićima“, kaže ona i dodaje da je lizijantus osetljiv, ali da voli sunce i vlagu.

Leti se zaliva čak sedam do osam puta dnevno. Navodnjavanje, prihrana i zaštita od štetočina deo su svakodnevnih aktivnosti.

Ali najveći problem koji su imali bio je, kaže Živković, pojava „crvenog pauka“ u jednom od plastenika, što ih je nateralo da tu biljke zamene.

„Najveći izazov je zima. Da bi lizijantus preživeo, moramo održavati temperaturu između 12 i 14 stepeni. Koristimo dvostruku foliju, ubacujemo plastenik unutar plastenika, a ispod ide grejanje – topla voda cirkuliše kroz cevi“, objašnjava Jelena.

Sadnice lizijantusa stižu u februaru, pikiranje se obavlja pažljivo, a sadnja u plastenike počinje već u aprilu, dok prva berba kreće krajem juna.

Biljka, ako se dobro neguje, živi čak tri godine, i za to vreme može dati do desetak cvetova.

U hladnijim mesecima poput novembra i januara, cvetova je manje, ali u toplim mesecima cveta obilato.

(Telegraf.Biznis/Tanjug)

Video: Počeo požar u selu Toljevac kod Varvarina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>