Tramp ZAPRETIO Kini ekstremnim carinama: "Ovo je jedini uslov"

   ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Američki predsednik Donald Tramp zapretio je da će uvesti carine od 200 odsto na uvoz kineske robe ako Peking ne obezbedi pouzdane isporuke magneta od retkih zemnih metala za SAD.

– Moraju nam dati magnete. Ako nam ih ne daju, moraćemo da im naplatimo carinu od 200 odsto ili nešto slično – izjavio je Tramp u Beloj kući tokom sastanka sa južnokorejskim predsednikom Li Dže Mejungom.

Predsednik SAD je priznao da bi ovakve ekstremne mere praktično zaustavile trgovinu s Kinom, ali je dodao da bi takav scenario bio prihvatljiv za SAD, ako bude neophodno.

Retki zemni metali – ključ moderne tehnologije
Retki zemni metali su osnovne sirovine za modernu tehnologiju i koriste se u proizvodnji mobilnih telefona, vetroturbina, električnih vozila i vojne opreme. Magneti od ovih metala imaju posebno važnu ulogu. Kina je vodeća zemlja u proizvodnji i preradi retkih zemnih metala, dok SAD zavisi od uvoza.

U jeku trgovinskog sukoba, Peking je ranije ograničio izvoz retkih zemnih metala i magneta. Trampove najnovije izjave kontrastiraju pomirljivijem tonu iz avgusta, kada je najavio 90-dnevno produženje trgovinskog primirja sa Kinom.

U maju su SAD i Kina pristale na obustavu trocifrenih carina kako bi podstakle dijalog o trgovini, snabdevanju retkim zemnim mineralima i pristupu čipovima za veštačku inteligenciju. Kineska delegacija predvođena glavnim pregovaračem Li Čenggangom doputovaće ove nedelje u Vašington na dalja pregovaranja, izveštava Wall Street Journal.

(Telegraf Biznis/Index)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>