
Od nedelje nova pravila za ulazak u zemlje Šengena: Šta treba da znate o EES sistemu
Od 12. oktobra, kada počinje primena novog sistema ulaska u zemlje Šengena, očekuju se gužve na granicama. MUP apeluje na građane da prilikom planiranja putovanja računaju na moguća zadržavanja i da se informišu o izmenama. Registracija u EES sistemu biće neophodna državljanima trećih zemalja, među kojima je i Srbija, za ulazak u zemlje Evropske unije, sve osim Irske i Kipra, kao i za ulazak u Norvešku, Švajcarsku, Island i Lihtenštajn.
Bez snimanja lica, otisaka prstiju i očitavanja pasoša, državljani trećih zemalja uskoro neće moći da uđu u Šengen, bilo da putuju avionom, brodom ili vozilom. Procenjuje se da će procedura upisa u EES sistem trajati svega tri minuta po putniku, ali će primena ipak biti postepena kako na graničnim prelazima ne bi došlo do kolapsa.
Na srpskoj granici sve ostaje isto, a kada se pređe na drugu stranu najpre treba da se obrati pažnja na to koja traka je izdvojena za EES sistem.
"Tokom celog oktobra sistem će se primenjivati četiri sata dnevno. Nakon toga, vreme primene će se svakog sledećeg meseca udvostručavati, sve dok se ne dostigne potpuna primena koja je planirana za 10. aprila 2026. godine, kada će sistem raditi 24 sata dnevno", navodi Branko Bačić, komandir Stanice granične policije Batrovci.
Pečati u pasošima odlaze u istoriju
Ako sve bude po planu, pečati evropskih zemalja u pasošima od tada idu u istoriju. Nakon prijave u sistem, o svakom narednom ulasku i izlasku iz Šengena odlučivaće aparati, a procedura će moći da se obavi i samostalno, bez službenika, pa se očekuje brže i lakše kretanje putnika.
Novine se uvode i radi pojačane kontrole vremena boravka u zoni i sprečavanja ilegalnih migracija, jer su se čoveku potkradali propusti, mašini - teško.
"Radi se o vrlo sofisticiranim kamerama koje prepoznaju obeležja na licu i koje mogu sa velikom sigurnošću utvrditi da se radi o predmetnoj osobi koja stoji na kontrolnoj kućici", objašnjava Denis Kukec, rukovodilac Službe za susedne zemlje Uprave za granicu MUP-a Hrvatske.
Ko sve podleže sistemu EES
Registracija će se odnositi na sve državljane trećih zemalja koji nemaju dugoročno odobren boravak u zoni Šengena, jer tamo žive, rade ili se školuju. Važi i za decu svih uzrasta, osim što se mlađima od 12 godina neće uzimati otisci prstiju.
"To su pre svega lica koja imaju nameru kratkotrajnog boravka, odnosno boravka do 90 dana. Sva lica koja imaju regulisan boravak preko 90 dana ne podležu EES sistemu", navodi navodi Branko Bačić, komandir Stanice granične policije Batrovci.
Stroga pravila novog sistema pogađaju vozače
Upravo je pravilo da se u zoni može biti najviše 90 dana u periodu od 180 izazvalo buru među profesionalnim vozačima, koji nisu izuzeti. Iako je to važilo i do sada, na granici je za njih uglavnom bilo razumevanja. Sada kada vreme boravka računa aparat, ako sabere više od 90 dana, rampa ostaje spuštena.
"Ono što smo tražili i što je jedino logično i prirodno je izuzeće profesionalnih vozača iz ove mere. U praksi se dešava da za pet minuta provedenih na teritoriji Šengena se računa vozaču da je proveo jedan dan. Tako da mi kažemo da se vozačima pod znacima navoda krade", ističe Aleksandar Spasić, generalni sekretar Poslovnog udruženja Međunarodni transport
Zbog tog problema išli su i do Brisela, ali za sada bez odgovora i rešenja. Iz istog mesta stiže i najava o uvođenju ETIAS sistema naredne godine. Kada se uvede, za ulazak u Šengen biće potrebno odobrenje, a plaćaće se i naknada od 20 evra.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Velike gužve u garaži tržnog centra
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.