
Najlepša glumica na svetu i njena čudna sudbina: Bogatstvo od 65 miliona dolara i život u tišini Sent Tropea
Legenda francuskog filma, Brižit Bardo, preminula je 91 godini i prema pisanju francuskih medija, dugo se borila sa ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Povučena iz javnosti, već decenijama živela je u svojoj kući La Madrag u Sent Tropeu, okružena životinjama koje su postale njena jedina istinska strast. Iako se već davno povukla iz sveta glamura, iza nje je bogatstvo procenjeno na oko 65 miliona dolara - zarađeno tokom jedne od najsjajnijih i najkontroverznijih karijera u istoriji evropskog filma.

Bardo je bila simbol slobode, lepote i provokacije. Njena karijera, koja je počela pedesetih, eksplodirala je filmom I Bog stvori ženu (1956), koji ju je pretvorio u globalnu senzaciju. Za samo nekoliko godina postala je seks simbol jedne epohe, muza Žan-Lika Godara i Luja Mala, i lice koje je oblikovalo način na koji svet doživljava francusku ženu. U zenitu slave, njeno ime se nalazilo uz Merilin Monro i Sofiju Loren, a honorari su joj dostizali nivoe tada nezamislive za evropske glumice.

Tokom šezdesetih i ranih sedamdesetih, zaradila je milione na filmu, muzici i reklamama, ali nikada nije živela kao tipična zvezda. U jednom intervjuu iz tog perioda rekla je:
“Novac nikada nisam volela, ali sam volela ono što mi je dozvoljavao - slobodu da odem, da odustanem, da ne pripadam nikome.”
Upravo ta sloboda ju je i odvela - daleko od filmskih setova i crvenih tepiha. Kada je 1973. godine, sa samo 39 godina, objavila da se zauvek povlači iz glume, šokirala je svet. Umesto luksuza i svetla reflektora, izabrala je mir, more i — životinje. Osnovala je Fondaciju Brižit Bardo za zaštitu životinja, u koju je, prema navodima francuskih medija, uložila veliki deo svog bogatstva.

Danas, dok živi povučeno u kući na obali, okružena psima, magarcima i konjima, Brižit Bardo se gotovo potpuno odrekla glamura. Kuća u kojoj provodi dane daleko je od raskoši — jednostavna, topla, puna starih fotografija i mirisa lavande. Njeni prijatelji kažu da ne mari za luksuz, da često kuva sama i da retko napušta imanje.
Ostala je, međutim, dosledna sebi: i u mladosti i u starosti — buntovna, slobodna, nepokolebljiva. Njena imovina od 65 miliona dolara danas je pre svega simbol dugovečnosti jednog imena koje je preživelo i modu i vreme.

“Lepota prolazi, slava nestaje, ali ono što ostane kad se svetla ugase – to ste vi sami, i ono što volite”, rekla je jednom.

I možda je baš zato, u tišini Sent Tropea, Brižit Bardo najzad pronašla ono što je tražila celog života - mir.
(Telegraf Biznis)
Video: Promocija knjige privredna komora
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.