Da li ste čuli? Stižu nova pravila za zamrznute cene namirnica: Evo o čemu se radi

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ministarstvo privrede planira dodatno da snizi cene za desetak proizvoda sa liste od 70 osnovnih namirnica, prenosi Dnevnik Nove TV. Među artiklima koji će pojeftiniti nalaze se mleko, šećer, ulje i dečje pelene.

Pored toga, najavljeno je i sužavanje izbora na listi. Na primer, do sada su kupci mogli da biraju između više proizvođača putera po zaštićenim cenama, ali ubuduće će trgovci biti obavezni da nude samo jedan određeni brend.

Međutim, trgovački lanci i male prodavnice nisu zadovoljni ovim merama. Robert Fućak iz Udruženja malih trgovaca poručuje da oni nisu spremni za dodatnu regulaciju tržišta.

– Nismo nikad bili spremni. Ni u prvoj turi, ni kad je bilo 30 proizvoda, ni 70, pa ni sada. S nekim od ovih zaštićenih artikala i cena ulazimo u zonu negativne marže, što znači da uredbom praktično kršimo zakon. Ovo je više populistička mera nego stvarna zaštita od inflacije – rekao je Fućak.

Potrošači zbunjeni, proizvodi često nedostupni

Predstavnici Udruženja za zaštitu potrošača upozoravaju da mnoge prodavnice nemaju jasno označene police s proizvodima čije su cene ograničene. Ana Knežević ističe da su kupci zbunjeni jer nema dovoljno obaveštenja ni oznaka u prodavnicama.

– Najgore je kad postoje plakati i oznake, a proizvoda nema. Više puta sam došla i nisam našla jogurt jer je ujutru rasprodat. Ko je došao rano, kupio je. Ko je došao popodne – nema ništa. Nema jaja, nema brašna, nema pirinča – objašnjava Knežević.

Ona smatra da bi Vlada trebalo da razmotri proširenje liste, jer trenutno sadrži 70 proizvoda, dok su, recimo, trgovci u Francuskoj sami uveli listu od čak 100 artikala.

Trgovci upozoravaju na gubitke

Potrošači se plaše da bi dodatno snižavanje cena nekih proizvoda moglo da izazove rast cena drugih artikala koji nisu na listi. Ove mere dolaze u trenutku kada se mnogi građani i dalje bore sa visokim troškovima života, a kontrola cena osnovnih namirnica trebalo bi da ublaži pritisak na kućne budžete.

Trgovci, s druge strane, upozoravaju da su negativne marže sve veći problem – prodaja po nižim cenama znači direktan gubitak. Takve situacije teško se mogu dugoročno izdržati bez ozbiljnih finansijskih posledica.

Potrošači, pak, traže veću transparentnost i sigurnu dostupnost proizvoda po povoljnim cenama, posebno osnovnih namirnica kao što su mleko, ulje, šećer, jaja, brašno i pirinač.

Vlada najavljuje praćenje efekata

Da bi se zadovoljile obe strane, biće potrebna bolja saradnja između države, trgovaca i proizvođača, ali i pojačan nadzor sprovođenja mera.

Do tada, građani pokušavaju pažljivo da planiraju kupovinu i biraju prodavnice gde im novac najviše „vredi“, posebno penzioneri i oni sa skromnijim budžetom. Vlada je najavila da će pratiti rezultate mera i po potrebi ih prilagođavati, uz glavni cilj – da osnovni proizvodi ostanu dostupni po prihvatljivim cenama.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Promocija knjige privredna komora

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>