Cilj je rešiti se Kine! Tramp potpisao ugovor vredan 8,5 milijardi dolara

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Predsednik SAD Donald Trump i australijski premijer Entoni Albaneze u ponedeljak su potpisali sporazum o kritičnim mineralima i retkim zemnim elementima za koji je Albaneze rekao da uključuje planove za projekte ukupne vrednosti do 8,5 milijardi dolara.

- Australija i Sjedinjene Američke Države će u narednih šest meseci doprineti milijardu dolara, a projekti su odmah dostupni -rekao je Albaneze tokom sastanka sa Trumpom u Beloj kući.

No, Bela kuća je naknadno izdala informativni list u kojem se navodi da će zemlje uložiti više od tri milijarde dolara u projekte kritičnih minerala u narednih šest meseci. Sporazum je opisan kao "okvir".

Bela kuća je takođe izjavila da će Izvozno‑uvozna banka Sjedinjenih Američkih Država izdati sedam pisama o interesu za finansiranje u iznosu većem od 2,2 milijarde dolara, čime će se osloboditi ukupna ulaganja do pet milijardi dolara.

CNBC je zatražio od Bele kuće i kancelarije australijskog premijera pojašnjenje o neskladu između onoga što je Albaneze rekao i onoga što je pisalo u informativnom listu.

Donald Tramp, Volodimir Zelenski Foto: Tanjug

Okvirni sporazum između Australije i SAD dolazi u trenutku kada Trumpova administracija nastoji da uspostavi lanac snabdevanja kritičnim mineralima i retkim zemnim elementima koji ne zavisi od Kine.

Retki zemni elementi su podskup kritičnih minerala. Koriste se za proizvodnju magneta koji su ključni inputi u američkim platformama za naoružanje, proizvodnji poluprovodnika, robotici i električnim vozilima, između ostalog.

Kina dominira globalnim lancem snabdevanja retkim zemnim elementima, posebno rafiniranjem i preradom. SAD zavise od Pekinga za uvoz retkih zemnih elemenata. Australija, bliski saveznik SAD, jedna je od retkih zemalja na svetu, osim Kine, koja prerađuje retke zemne elemente.

Albaneze je rekao da će postojati tri grupe zajedničkih projekata između dve zemlje, koji će uključivati kompanije poput Alcoe.

SAD će ulagati u preradu retkih zemnih elemenata u Australiji, rekao je premijer. Jedan projekat je zajedničko ulaganje između Australije, SAD i Japana, dodao je.

- Ono što ovde pokušavamo da uradimo jeste iskoristiti prilike koje postoje - rekao je Albaneze novinarima.

Pentagon će uložiti u izgradnju rafinerije galijuma u Zapadnoj Australiji kapaciteta 100 metričkih tona godišnje, navodi Bela kuća. Alcoa je u avgustu objavila da istražuje izvodljivost projekta galijuma sa Japanom u jednoj od rafinerija aluminijum‑oksida kompanije u Zapadnoj Australiji.

- Za otprilike godinu dana imaćemo toliko kritičnih minerala i retkih zemnih elemenata da nećete znati šta biste s njima. SAD takođe sarađuju sa drugim zemljama na izgradnji lanca snabdevanja koji ne zavisi od Kine, rekao je predsednik - rekao je Tramp novinarima.

Kina je ranije ovog meseca najavila stroge kontrole izvoza retkih zemnih elemenata, gurajući Peking i Vašington na rub obnovljenog trgovinskog rata. Tramp je zapretio 100‑procentnim carinama na kinesku robu počev od 1. novembra ili ranije ako Peking ne popusti, preneo je CNBS.

- Pretili su nam retkim zemljama, a ja sam im pretili tarifama, ali mogao bih im pretiti i mnogim drugim stvarima, poput aviona - rekao je Tramp u ponedeljak.

(Telegraf Biznis)

Video: Promocija knjige privredna komora

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>