"Sada je jasno da Rusija nije pouzdan snabdevač energentima za Srbiju": Oglasio se Fon Bekerat
Šef Delegacije EU u Srbiji Andreas Fon Bekerat izjavio je danas da je "sada potpuno jasno" da Rusija nije pouzdan snabdevač energentima za Srbiju, kao i da ne postupa u interesu Srbije.
"EU je, za razliku od Rusije, pružila veoma snažnu podršku Srbiji u diversifikaciji uvoza energije, kako kada je reč o uvozu nafte, tako i kada je reč o uvozu gasa", rekao je Fon Bekerat u izjavi medijima nakon otvaranja konferencije "Serbia Investment Compass" u Beogradu, odgovorajući na pitanje kakve alternative EU može da ponudi Srbiji kada je ruski gas u pitanju.
On je ocenio da je jedan od najvažnijih rezultata posete Srbiji predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen bio pokretanje radne grupe za energetiku između EU i Srbije.
"Ta radna grupa se sastajala više puta i mi smo dosledno nudili Srbiji svoju podršku u pronalaženju drugih, mnogo pouzdanijih izvora energije od onih koje Rusija može da ponudi", kazao je Fon Bekerat.
Na pitanje kada se može očekivati otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU, Fon Bekerat je odgovorio da je Evropska komisija ponovo u svom godišnjem izveštaju navela da su tehnički uslovi za njegovo otvaranje ispunjeni.
"Sada je na državama članicama da donesu odluku. Države članice će veoma pažljivo posmatrati ispunjavanje reformskih obaveza, naročito kada je reč o osnovnim pravima i vladavini prava, ali i u drugim oblastima, kao što su energetika, usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, kao i dijalog Beograda i Prištine", kazao je Fon Bekerat.
Na pitanje gde vidi ekononski potencijal Srbije, odgovorio je da je nesumnjivo da Srbija ima ogroman ekonomski i poslovni potencijal.
"Vidimo ga u mnogim različitim oblastima. Vidimo ga u IT sektoru. Vidimo ga u poljoprivredi. Vidimo ga u biotehnologiji. Vidimo ga i u jednoj potencijalno veoma dinamičnoj startap sceni", rekao je Fon Bekerat.
Da bi se ovaj potencijal rasta pretočio u stvarnost, dodaje on, od presudne važnosti je ubrzati preko potrebne reforme.
"Ovom prilikom bih želeo da posebno zahvalim CEBAC-u i Evropskim poslovnim komorama, na tome što se zalažu za istu vrstu reformi kakve želi da vidi i EU, naročito u oblasti vladavine prava, u oblasti pravosuđa, ali i kada je reč o stvaranju podsticajnog poslovnog okruženja, smanjenju birokratije i ograničavanju državnog uticaja, na primer kroz ograničenja maloprodajnih marži", kazao je Fon Bekerat.
Istakao je da poslovna zajednica u Srbiji želi iste reforme kao i EU, ali, kako kaže, ove reforme moraju biti sprovedene zato što su važne za obične građane Srbije, posebno u oblastima kao što su ljudska prava, vladavina prava, sloboda medija i izborni okvir.
Istakao je da je važnije nego ikada da se obnovi poverenje u izborni sistem, naročito kroz sprovođenje reformi koje je ODIHR preporučio nakon poslednjih parlamentarnih izbora.
Ambasador Italije Luka Gori izjavio je da ta zemlja želi da i dalje ostane snažno angažovana u Srbiji, da ostane posvećena investiranju, da i dalje podstiče italijanske kompanije da dolaze u Srbiju, kao i da sa Srbijom razvija ekonomske i trgovinske odnose.
"To je naš cilj. Istovremeno, primećujemo određenu zabrinutost kod naših kompanija koje posluju ovde. Zbog toga je važno razviti veoma intenzivan dijalog i sa srpskim vlastima, jer kompanije koje su prisutne u Srbiji žele da ostanu, ali i da ostvare dijalog i saradnju sa nadležnim institucijama Srbije", kazao je Gori, odgovarajući na pitanje kako vidi klimu za investiranje u Srbiju.
Generalni sekretar CEBAC Silvija Rakić izjavila je da Evropska poslovna zajednica doprinosi poslovnom i društvenom okruženju u Srbiji, kao i da može da ponudi ubrzano korišćenje i primenu tehnologija.
"To ne mora nužno da znači smanjenje radne snage ili pomeranje granica svojih investicija. To pre svega znači promenu proizvodnih procesa, interna organizacija, drugačija organizacija transporta i u tom smislu lanaca snabdevanja", kazala je ona u izjavi medijima nakon otvaranje konferencije.
Konferencija "Serbia Investment Compass" je posvećena analizi aktuelnih i budućih investicionih tokova u Srbiji, sa posebnim fokusom na konkurentnost domaće ekonomije i instrumente koji mogu podstaći nove investicije, jačanje inovacionih kapaciteta kompanija, i na trendove koji oblikuju razvoj Srbije.
Konferencija je okupila predstavnike institucija, međunarodnih finansijskih organizacija, privrednog sektora, kao i diplomatski kor.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Oglasio se Bata Đurić: "Kopno na vidiku"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Брајковац
Знате оно кад лицемерни Швеђанин покуша да дели лекције другима и прави се наиван као да не зна у чему је проблем. Проћи ће и ово, а доћи ће сви они да пузе али и онда док то буду радили, другима ће да држе лекције о пузању и клечању..
Podelite komentar
Mihajlo
Sada je jasno da je EU projekat mrtav. Dole EU, živela Evropa!
Podelite komentar
Ja123
Rusi vajni prijatelji?! Ako cemo mi kao zemlja i NIS kao najveca kompanija biti taoci njihovih velikih prepucavanja a rusi ne ppomognubu resavanju nama zivotnog problema, onda i treba da odu iz Srbije, cao !!!!!
Podelite komentar