Evropske akcije u plusu, a po rastu prednjačila odbambena industrija
Akcije na evropskim berzama današnje trgovanje završile su u plusu, pre svega zbog rasta u odbrambenom sektoru, jer su tržišta tako reagovala na američko svrgavanje venecuelanskog lidera Nikolasa Madura.
Panevropski STOXX 600 okončao je dan u porastu od 0,9 odsto, pri čemu je većina glavnih berzi zabeležila pozitivne rezultate, dok su u sektorima bili mešoviti, preneo je CNBC.
Indeks Frankfurtske berze DAX porastao je za 1,3 odsto, francuski CAC 40 za 0,2 odsto, a londonski FTSE 100 za 0,5 odsto.
Finansijska i naftna tržišta širom sveta reagovala su na dramatičan razvoj događaja u Venecueli tokom vikenda, kada su Sjedinjene Američke Države pokrenule napade na latinoameričku zemlju pre nego što su zarobile predsednika Madura i njegovu suprugu.
Evropske akcije odbrambene kompanije bile su među glavnim dobitnicima u današnjem trgovanju.
Akcije nemačke kompanije Rajnmetal porasle su za 9,3 odsto, dok je Hensolt zabeležio skok za skoro 8,2 odsto više, a Renk za 8,0 odsto.
Pored toga, italijanski Leonardo je dobio na vrednosti 6,3 odsto.
Sve to je uslovilo da indeks Stoxx Europe Aerospace and Defense poraste za četiri odsto, na najviši nivo od 3. oktobra.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Otvaraju se vrata za nove privredne i obrazovne projekte sa Srbijom: Dačić iz Malija i Nigera
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.