Pojeftinilo gorivo: Ovo su nove cene
Maksimalna maloprodajna cena evrodizela u Srbiji od danas iznosi 191 dinar po litru, dok će benzin koštati 174 dinara, što je dinar jeftinije u odnosu na prethodni period, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. Nove cene derivata važiće do 16. januara, dodaje se u saopštenju.
U poslednjih nekoliko meseci cene goriva u Srbiji beležile su periodične oscilacije, uglavnom prateći globalne trendove na tržištu nafte i kurs dinara prema evru. U novembru 2025. evrodizel je u maloprodaji koštao 192 do 193 dinara po litru, dok je benzin varirao između 175 i 176 dinara po litru, što znači da je trenutna korekcija prvi pad cena u poslednjih nekoliko meseci.
Eksperti ističu da su promene cena rezultat kombinacije kretanja na svetskom tržištu nafte, kursa dinara i poreskih opterećenja. Pored toga, na formiranje maloprodajnih cena uticali su i troškovi rafinerijske prerade i transporta.
Prema analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije, prosečna cena evrodizela u 2025. godini kretala se oko 195 dinara po litru, dok je benzin prosečno iznosio 178 dinara, što znači da su potrošači u poslednjem kvartalu godine imali značajnije opterećenje kućnog budžeta zbog visokih cena goriva.
Stručnjaci upozoravaju da dalja kretanja cena u Srbiji zavise od situacije na globalnom tržištu nafte, eventualnih geopolitičkih tenzija i fluktuacija kursa dinara, ali da kratkoročno, prema važećoj odluci, vozači mogu računati na minimalno smanjenje maloprodajne cene.
(Telegraf Biznis)
Video: Svečano obeležen završetak radova na izgradnji sanitarne deponiјe
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
Poskupece kada proradi rafinerija.
Podelite komentar
Kranp
U Aistriji 1.40
Podelite komentar