Kineska kompanija podelila 26 miliona dolara u kešu radnicima na proslavi: "Nosili su koliko su mogli"
Jedna kineska kompanija iznenadila je svoje zaposlene neobičnom proslavom kraja godine – na stolove je iznela čak 26 miliona dolara u gotovini (oko 22 miliona evra) i dozvolila im da ponesu kući koliko mogu.
Reč je o kompaniji Henan Kuangshan Crane Co. Ltd., koja je svoju godišnju zabavu održala 13. februara. Na oko 800 banketnih stolova raspoređene su velike gomile novčanica, prenose kineski mediji.
Procena je da je na proslavi bilo oko 7.000 ljudi. Jedan zaposleni je čak uspeo da ponese kući 13.000 dolara (oko 11.000 evra). Direktor kompanije, Cui Peijun, objasnio je motiv:
„Prethodnih godina smo darivali ogrlice i prstenje. Zašto bismo delili veš mašine? Donesite gotovinu i svima još 20.000 juana (oko 2.200 evra).“
Dodao je da uplata novca na račune nije isto što i ovakav način: „To bi bile samo hladne cifre.“
Cui, koji poseduje 98,88% akcija kompanije, poznat je po velikodušnosti prema zaposlenima. Kompanija, osnovana 2002. godine, proizvodi i iznajmljuje dizalice i posluje u više od 130 zemalja.
U 2024. godini kompanija je ostvarila neto dobit od 38 miliona dolara, od čega je oko 24 miliona dolara podeljeno zaposlenima. Godinu ranije, 2023., najuspešnijih 40 radnika nagrađeno je sa ukupno 8,5 miliona dolara, a tri najbolja prodavca dobila su po 730.000 dolara.
Peijunovu velikodušnost pokazuju i prošlogodišnje akcije – povodom Međunarodnog dana žena, skoro 2.000 zaposlenica dobilo je ukupno oko 230.000 dolara bonusa. Direktor je objasnio da nije reč o tome da voli da deli novac, već da želi da olakša život mladim ljudima koji se suočavaju sa kreditima za automobile i stambenim zajmovima.
Njegova filantropska aktivnost proteže se i van kompanije – u 2022. donirao je 4,7 miliona dolara za više od 4.000 studenata iz siromašnijih porodica. Peijun je i sam morao da prekine školovanje jer njegova porodica nije mogla da priušti školarinu, pa ističe:
- Siromaštvo se ne sme prenositi na sledeću generaciju. Svima mora biti omogućeno školovanje, bez obzira na životne okolnosti.
Iako Kina beleži brži rast BDP-a od SAD-a (5% u 2024. prema Svetskoj banci, dok je u SAD-u 2,8%), BDP po stanovniku i dalje je znatno niži – 13.303 dolara u Kini naspram 84.534 dolara u SAD-u.
(Telegraf Biznis/Index)
Video: Okrugli sto „IT Industrija 2030: Znanja i veštine koje traži tržište”
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.