"Srbija je sačuvala stabilnost uprkos velikoj neizvesnosti u svetu": Tabaković sa Kopaonik biznis foruma
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas, na otvaranu 33. Kopaonik biznis foruma, da je Srbija sačuvala stabilnost uprkos velikoj neizvesnosti u svetu
- Radimo u uslovima čiji je zajednički imenilac neizvesnost. Takozvani indeksi neizvesnosti na globalnom nivou zabeležili su ekstremne vrednosti prošle godine, a beležili su rast i sredinom februara ove godine. Svedočimo sankcijama koje se uvode u oblasti energetike i finansija, što dovoljno govori o njihovom značaju za nacionalnu bezbednost i suverenitet svake zemlje. U neredima, odnosno odsustvu reda, samo onaj ko ih je kreirao možda zna, a možda i ne zna ko će da nastrada a ko će da preživi - rekla je Tabakovićeva.
Ona je istakla da je dobra vest to da smo u Srbiji i u takvim uslovima sačuvali stabilnost.
- Između ostalog, imamo relativno stabilan kurs dinara prema evru, stabilan i otporan finansijski sektor, na koji sam posebno ponosna, irekordne devizne i zlatne rezerve, koje su zaštita od eksternih šokova i od naglih promena na finansijskom tržištu. Sve ovo možda nisu vesti, ali jesu preduslov za dobre vesti - rekla je ona.
Tabakovićeva je istakla da je inflacija u Srbiji u 2025. godini iznosila 2,7 odsto na kraju decembra, što je u ciljanim okvirima, gde se očekuje da ostane i u srednjem roku.
- Izvoz robe i usluga dostigao je rekordnih 48 milijardi evra. Pokrivenost uvoza izvozom robe i usluga od 92 odsto, za 25 procentnih poena viša je u odnosu na 2012. godinu. Imamo rekordne rezerve zlata u vrednosti od 7,5 milijardi evra, koje čine preko 25 odsdto ukupnih deviznih rezervi. Nastavljen je rast dinarske štednje i prošle godine, za osam odsto, pri čemu i rezultati naše poslednje analize isplativosti dinarske i devizne štednje potvrđuju da je u proteklih trinaest godina dinarska štednja bila isplativija od devizne štednje i u kratkom, i u dugom roku - rekla je ona.
Kaže da je kreditna aktivnost bila u funkciji rasta, uz rast investicionih kredita privredi od 12,8 odsto i stambenih kredita građanima za 19 odsto.
Kako je rekla, učešće problematičnih kredita je na najnižem nivou od 2,1 odsto.
- Prvi put je obezbeđena i gotovo puna pokrivenost prosečne potrošačke korpe prosečnom zaradom i minimalne potrošačke korpe minimalnom zaradom. Time je njihova pokrivenost za oko 35 procentnih poena viša u odnosu na 2013. godinu. Očuvali smo kreditni rejting na investicionom nivou kod agencije Standard & Poor’s, i na pola koraka do tog nivoa kod agencije Fitch - istakla je Tabakovićeva.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Okrugli sto „IT Industrija 2030: Znanja i veštine koje traži tržište”
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Браво.
Podelite komentar