Sporazum Venecuele i SAD o zlatu: Kako će prodaja do jedne tone poluga uticati na rudarski sektor

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Venecuela je danas potpisala višemilionski ugovor o prodaji do 1.000 kilograma polupročišćenih zlatnih poluga ("dore") trgovačkoj kompaniji Trafigura za američko tržište, a isporuku će obezbediti državna rudarska kompanija Minerven.

Prema navodima izvora upoznatih sa dogovorom, Minerven će Trafiguri isporučiti između 650 i 1.000 kilograma zlatnih poluga

Trafigura će zlato transportovati u rafinerije u Sjedinjenim Američkim Državama, na osnovu posebnog aranžmana sa američkom vladom, navodi Aksios koji se poziva na anonimne upućene izvore.

U sklapanju sporazuma učestvovao je i američki ministar unutrašnjih poslova Dag Burgum, koji je doputovao u Venecuelu gde je, prema izveštaju, pomogao u finalizaciji ugovora, prenosi Rojters.

Vrednost sporazuma zavisi od konačne količine isporučenog zlata i tržišne cene, ali bi, prema procenama medija, mogla da premaši 100 miliona dolara ukoliko bude isporučena maksimalna količina od jedne tone.

Dogovor dolazi u trenutku kada vlasti u Karakasu nastoje da ožive rudarski sektor i privuku strane partnere, dok Vašington paralelno istražuje mogućnosti saradnje u oblasti minerala i energetskih resursa.

Venecuelanska naftna kompanija PDVSA objavila je pre dva dana da je potpisala ugovore o snabdevanju naftom i naftnim derivatima sa trgovinskim kompanijama koje te proizvode plasiraju na tržište Sjedinjenih Američkih Država, preneli su mediji.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Yettel glavna nagrada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>