Novi preokret: Rusija seče protok nafte prema Nemačkoj
Izvoz nafte iz Kazahstana u Nemačku preko ruskog naftovoda Družba u 2025. godini iznosio je ukupno oko 2,146 miliona metričkih tona, odnosno približno 43.000 barela dnevno.
Rusija će, prema informacijama iz industrije, od 1. maja obustaviti ovaj vid isporuke nafte. Tri izvora su za agenciju Reuters navela da je novi, prilagođeni raspored izvoza već poslat Kazahstanu i Nemačkoj. Izvori su želeli da ostanu anonimni.
Ova odluka dolazi u periodu narušenih političkih i ekonomskih odnosa između Rusije i Nemačke zbog sukoba u Ukrajini, dok Berlin i dalje podržava Kijev.
Zvaničnici iz Rusije nisu odmah komentarisali ove navode. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da nije upoznat sa odlukom o obustavi i da će proveriti informacije.
Nemačka je 2022. godine stavila lokalne jedinice ruske naftne kompanije Rosnjeft pod državnu upravu, čime je dodatno oslabila dugogodišnja energetska povezanost sa Rusijom.
Kazahstan trenutno snabdeva Nemačku naftom preko severnog kraka Družbe, koji prolazi kroz Poljsku. Isporuke su u više navrata bile prekidane zbog napada dronova na infrastrukturu u Rusiji.
Jedna od najvećih nemačkih rafinerija, PCK u Švedtu, i dalje delimično zavisi od kazahstanske nafte koja stiže ovim putem, nakon prekida uvoza ruske nafte od 2022. godine.
(Telegraf Biznis/Poslovni)
Video: Svečano obeležen završetak radova na izgradnji sanitarne deponiјe
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.