Otvara se novi pogon poznate fabrike u Srbiji: U planu ogromno ulaganje, ovo su ciljevi

B. P.
B. P.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 26

Srpska fabrika stakla Vaider otvara novi pogon u Paraćinu.

Predsednika Srbije, koji prisustvuje  otvaranju, dočekali su u krugu fabrike vlasnik Srpske fabrike stakla Igor Lah i generalni direktor Vaider Grupe Kristijan Froba, nakon čega su započeli sastanak.

Svečanom otvaranju prisustvuju i ambasadorka Švajcarske An Lugon-Mulen, ambasador Slovenije Slobodan Šešum, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.

Međunarodna grupacija Vaider, čija je matična kompanija Vaider Group AG registrovana Lucernu u Švajcarskoj, preuzela je Srpsku fabriku stakla u Paraćinu krajem 2022. godine.

Nova fabrika počela je sa radom 2024. a danas posluje sa oko 250 zaposlenih i ima industrijsku proizvodnju sa fokusom na ambalažu za hranu i piće.

Lokacija za fabriku u Paraćinu izabrana je u okviru akvizicije jer ima industrijsku infrasrtukturu i kvalifikovanu radnu snagu, ali je bila potrebna sveobuhvatna transformacija, kao što je instalacija novih peći, linija za oblikovanje, nadogradnja sistema za kontrolu kvaliteta i poboljšanje energetske efikasnosti, kažu u kompaniji.

SFS Paraćin, kako je navedeno na sajtu, ima za cilj da bude vodeći proizvođač stakla na Balkanu.

Grupacija Vaider ima ambiciozne planove rasta za evropsko tržište stakla i planira da u narednim godinama uloži više od 100 miliona evra u modernizaciju i proširenje svog poslovanja.

SFS je pokreno novu peć u 2024. godini, kapaciteta 270 tona staklene ambalaže dnevno, za koju je investicija bila vredna oko 50 miliona evra.

U fabrici u Paraćinu je, po završetku obimne investicije u novu peć, počela prva probna proizvodnja ambalažnog stakla u novoj peći, a proizvodi se plasiraju u Srbiji i na tržište Jugoistočne Evrope.

SFS je u novembru 2025. objavila da ulazi u novu fazu razvoja pod strateškim vođstvom Vaider Grupe.

Kompanija je istakla da nastavlja sveobuhvatan program modernizacije sa ciljem jačanja dugoročne konkurentnosti i stabilnosti proizvodnje.

Vaider Srpska fabrika stakla je, kako je navedeno, od svoje prve kaplje stakla iz nove peći proizvedene u maju 2024. godine ostvarila izuzetan tržišni napredak i za manje od godinu dana plasirala je proizvode kupcima u čak 20 zemalja u regionu i Evropi.

Fabrika u Paraćinu je svečano otvorena još davne 1908. godine.

Tri godine nakon osnivanja Beogradska zadruga je postala većinski akcionar Srpske fabrike stakla, a novi partner i poverilac odlučio je da proširi fabriku.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Svečano obeležen završetak radova na izgradnji sanitarne deponiјe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Veljko M

    22. april 2026 | 13:54

    Bora: Samo neka se otvaraju nove fabrike i pogoni. Što je više novih fabrika, više je nivih radnih mesta, a toga nikada nije dosta.

  • Mirko

    22. april 2026 | 13:39

    Srbija ekonomski jača iz dana u dan.

  • Ranko

    22. april 2026 | 13:33

    Novi pogoni znače sigurnost za mnoge porodice.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>