Srbija na investicionoj mapi: Snažna podrška privredi, jačanje izvoza i saradnja sa Kinom

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović izjavila je gostujući na TV Prva da retko koja privreda u svetu ima tako snažnu podršku predsednika i Vlade kao što je ima Srbija, ističući da se uskoro očekuje dodela rešenja po osnovu više konkursa Ministarstva privrede.

Mesarović je navela da u narednom periodu očekuje konkretne rezultate posete Kini, naglašavajući da je Srbija danas prepoznata na investicionoj mapi sveta.

Istakla je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić gradi bliske odnose sa kineskim rukovodstvom, posebno sa predsednikom Si Đinpingom, te da je upravo saradnja sa Kinom od strateškog značaja.

„Jedini u Evropi imamo potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini. Negujemo strateško partnerstvo i čelično prijateljstvo. Kina je velika sila i važan investicioni partner Srbije“, poručila je Mesarović.

Ona je dodala da je u Srbiji godinama prisutan trend rasta kineskih investicija, kao i da se ta praksa nastavlja i širi, uz poruku da je Srbija „kapija ka Evropi“ za kineske kompanije.

Govoreći o izvozu, Mesarović je navela da je kinesko tržište izuzetno zainteresovano za srpske proizvode i da je oko 10.000 artikala konkurentno na tom tržištu.

„Naša vina, rakija i destilati imaju sve veću šansu u Kini. Efekti će se videti kroz nova radna mesta i širenje izvoza“, istakla je ministarka.

Najavila je i napredak u oblasti logistike i transporta, posebno kroz planove za uspostavljanje avio-kargo linija iz Niša ka provinciji Hubej, što bi, kako je rekla, trebalo da bude realizovano do kraja maja.

„Cilj je da Srbija postane logistički centar iz kog će se roba distribuirati ka Evropi“, naglasila je Mesarović.

Ona je dodala da je Ministarstvo privrede kontinuirano na terenu i u kontaktu sa privrednicima i građanima, uz poruku da će ta praksa biti nastavljena.

Govoreći o podsticajima, podsetila je da je nedavno realizovan konkurs za podršku izvozu, sa budžetom od 350 miliona dinara, u okviru kog je sredstva dobilo 19 privrednika.

„Poseban fokus je na malim preduzećima, mladima i ženama preduzetnicama. Uskoro slede nova dodela rešenja“, zaključila je Mesarović.

(Telegraf Biznis)

Video: "Znanjem do posla" Podrška beogradskoj romskoj populaciji za zaposlenje u GSP

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>