Nova era sajber zaštite: Kancelarija za informacionu bezbednost uskoro počinje sa radom

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović izjavio je danas da od 1. januara počinje sa radom Kancelarija za informacionu bezbednost, kao i da je već osnovano odeljenje koje će se baviti pitanjima informacione bezbednosti koje će biti osnova rada buduće kancelarije.

- Mi ćemo već od leta krenuti sa tehničkim i stručnim nadzorom u više institucija, koje su definisane kao kritična infrastruktura Zakonom o informacionoj bezbednosti - rekao je Jovanović na konferenciji "Trendovi u sajber bezbednosti - Inovacije i zaštita finansijskih sistema u digitalnom dobu" u Kući eUprave.

Današnja konferencija, kako navodi, predstavlja prvi specijalizovani događaj u okviru inicijative "Trendovi".

- Bankarstvo je uvek bilo sinonim za poverenje, stabilnost i ekonomsku sigurnost. Nekada su pretnje finansijskom sistemu izgledale drugačije, dolazili su pljačkaši sa maskama, oružjem i planom za bekstvo. Danas napadači često sede kilometarima daleko i umesto oružja koriste fišing i dipfejk tehnologiju, kao i različite oblike digitalnih prevara - navodi Jovanović.

Prema njegovim rečima, savremeni sajber kriminal više nije izolovani incident, a sajber bezbednost se ne može više posmatrati kao isključivo IT pitanje.

- Što su finansijske usluge modernije, brže i dostupnije, to je veći izazov njihove zaštite. Upravo zato je važno da se digitalna transformacija finansijskog sektora razvija zajedno sa jačanjem informacione bezbednosti, upravljanja rizicima i operativne otpornosti - kazao je Jovanović.

Ističe da nijedna institucija, banka i kompanija ne mogu samostalno odgovoriti na složenost savremenih pretnji.

- Borba protiv digitalnih prevara i sajber kriminala zahteva blisku saradnju javnog i privatnog sektora, finansijskih institucija, regulatora, tehnoloških kompanija, akademske zajednice i nadležnih ministarstava. Kancelarija za IT i eUpravu želi da bude aktivan partner u celom ovom procesu. Naš cilj nije samo razvoj elektronskih usluga, već izgradnja bezbednog, pouzdanog i otpornog digitalnog okruženja u kom građani imaju poverenje u sisteme koje koriste svaki dan - proučio je Jovanović.

Konferenciju su organizovali Cyber District, HUB201 i Udruženje banaka Srbije.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: "Znanjem do posla" Podrška beogradskoj romskoj populaciji za zaposlenje u GSP

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>