Radikalne promene na Jadranu: Stigla nova pravila o zabrani pušenja

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Poznato italijansko letovalište Rimini na jadranskoj obali od ovog leta uvodi stroga nova pravila za sve turiste. Nova uredba stupa na snagu 16. maja i važiće do 20. septembra, a donosi potpunu zabranu pušenja na svim plažama, uključujući i elektronske cigarete.

Rimini se tako pridružio sve većem broju evropskih destinacija koje pokušavaju da zaštite zdravlje građana i smanje zagađenje životne sredine.

Za razliku od dosadašnjih pravila, kada je pušenje bilo zabranjeno samo uz morsku obalu, nova odluka odnosi se na ceo prostor plaža. To znači da će pušenje biti zabranjeno pod suncobranima, na ležaljkama, u zonama za decu, prostorima za higijenu, kao i u ugostiteljskim objektima na plaži.

Glavni cilj ove mere je smanjenje pasivnog pušenja, zaštita porodica sa decom, ali i borba protiv opušaka koji zagađuju more i ugrožavaju morske životinje i ptice.

Ipak, pušačima će biti omogućene posebne zone za pušenje. Te zone biće jasno obeležene i uglavnom smeštene u blizini barova i ugostiteljskih objekata na plaži, po uzoru na posebne prostorije za pušače na aerodromima.

Rimini ovim potezom prati italijanske regije poput Apulije, Lacija i Sardinije, koje su ranije već uvele slične zabrane.

Nova pravila ne odnose se samo na pušenje, već i na boravak kućnih ljubimaca na plaži. Psi će moći da se kupaju u moru samo u određenim terminima — ujutru od 6 do 8.30 i uveče od 18.40 do 21 čas.

Gradske vlasti posebnu pažnju posvetile su i zaštiti životne sredine, pa je uvedena potpuna zabrana jednokratne plastike na plažama. Dozvoljeni će biti samo proizvodi od papira ili biorazgradivih materijala.

Uz to, nova pravila omogućavaju i dostavu hrane direktno do ležaljki turista, kako bi se poboljšala usluga i komfor gostiju.

Cilj svih ovih mera je da se unapredi kvalitet boravka turista, ali i da se smanji negativan uticaj masovnog turizma na jadransku obalu i prirodu.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Đedović: Sve strane gube strpljenje u pregovorima o NIS-u, Srbija uradila sve što je do nje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gajic Milan

    22. maj 2026 | 19:35

    Podržavam svaku meru protiv pušača i javnog pušenja! Ako neko kupuje cigarete - to meni nije problem....samo neka to radi....ali javnu upotrebu cigareta kao pušenje , palenje cigareta koje proizvode dim....pa i elektro cigare koje deca obožavaju....- treba zabraniti....takodje treba zabraniti pušenje na abutoskim stajalištima.....tu su pusšači i bahati i bezobzirni....sede pored vas i pale cigaretu za cigaretom.....jednu cigaretu puše oko 8 minuta....strašno....!!! Kao , odgovor je da smo na otvorenom prostoru....ali oko vas ima i više od 50 ljudi na prostoru od oko 10 metara....a ako vam treba prevoz autobusom , morate tu biti....kako koji pušač dodje na stajalište - momentalno pali cigaretu ....užas....!!!...do vas dolazi dom čak i ako je pušač - izvor dima - udaljen i preko 4 metara....i još nešto....u gradskim sredinama je vazduh bukvalno prljav od zagadjujućih supstanci, prašine sa ulice koje se ne peru, mikro prašine, emisije sagorelog goriva.....pa i roštilja , s vremena na vreme - gust plavi dim....i na sve to dolaze pušači - da dodaju svoj doprinos opštoj prljavštini...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>