Kina kupuje 200 Boeing aviona: Novi dogovor sa SAD mogao bi da okonča deceniju zastoja u prodaji

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Kina je zvanično potvrdila da će kupiti 200 aviona američke kompanije Boeing, kao i da će sa Sjedinjenim Američkim Državama sarađivati na smanjenju međusobnih carina.

Informaciju o kupovini aviona ranije je izneo američki predsednik Donald Trump, a sada ju je potvrdilo i kinesko Ministarstvo trgovine.

Dogovor je postignut tokom prošlonedeljne posete američke delegacije Pekingu i mogao bi da označi kraj skoro desetogodišnjeg zastoja u prodaji Boeingovih aviona Kini.

Kinesko Ministarstvo trgovine saopštilo je da dve zemlje nastavljaju pregovore o produženju trgovinskog primirja, koje ističe u novembru, kao i o novom okviru za obostrano smanjenje carina na robu vrednu oko 30 milijardi dolara.

Iz Pekinga navode da su detalji sporazuma u skladu sa onim što su predstavnici Trumpove administracije najavili nakon dvodnevnog samita održanog prošle sedmice u Kini.

Pored saradnje u avioindustriji i smanjenja carina, Kina je najavila i jačanje trgovine poljoprivrednim proizvodima sa SAD, kao i zajednički rad na očuvanju stabilnih zaliha retkih zemnih metala, koji su važni za globalne lance snabdevanja i tehnološku industriju.

Ipak, kineske vlasti za sada nisu objavile dodatne detalje o tome kako će se dogovorene mere konkretno sprovoditi.

(Telegraf Biznis/Klix)

Video: "Znanjem do posla" Podrška beogradskoj romskoj populaciji za zaposlenje u GSP

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>