Poseta studenata Rudarsko-geološkog fakulteta kompaniji NIS

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kako terensko iskustvo doprinosi profesionalnom razvoju

Najvrednije lekcije ne uče se samo u amfiteatrima, već i na terenu - naročito ukoliko je u pitanju oblast tehničkih nauka, gde su znanje i iskustvo stečeni praksom dragoceni. Studentima tehničkih fakulteta je potrebno da vide kako izgledaju realni proizvodni procesi, savremeni tehnološki izazovi, kao i na koji način se donose odluke koje utiču na bezbednost, efikasnost i održivost poslovanja. Upravo zato kompanija NIS u okviru svog programa „Energija znanja“, u saradnji sa visokoškolskim ustanovama u Srbiji, organizuje posete studenata partnerskih fakulteta, potvrđujući da najbolji stručnjaci nastaju tamo gde se znanje i praksa susreću. Nedavno su studenti različitih godina Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu posetili kompaniju NIS, čime su dobili priliku da „iz prve ruke” upoznaju radne procese i ljude koji stoje iza njih.

Tokom višednevnih poseta, studenti su obišli Naftne servise kompanije, trening centre NIS-a u Zrenjaninu i Elemiru, kao i Naučno-tehnološki centar NIS-a u Novom Sadu (NTC). Tokom ovih poseta upoznali su se sa procesima bušenja i remonta bušotina, alatne službe, laboratorije za isplaku i cementaciju, kao i radionice alata na žici i savitljivog tubinga. Poseban segment posete bio je obilazak automatizovanog bušaćeg postrojenja Tesla HH220.

Značaj takve posete istakao je i vođa smene na bušaćem postrojenju Nebojša Perić, koji je tokom studija i sam učestvovao u sličnim aktivnostima.

- Terenska nastava studentima pruža priliku da steknu iskustva koja nije moguće preneti kroz nastavu u učionici. Neposredan kontakt sa tehnologijom, procesima rada i ljudima iz industrije pomaže im da bolje razumeju kako izgleda inženjerska profesija u praksi i lakše povežu stečena znanja sa njihovom primenom na terenu. Posebno raduje činjenica da su pojedini studenti već izrazili interesovanje da svoje diplomske radove usmere ka oblasti bušenja, što potvrđuje koliko ovakve posete mogu da utiču na profesionalno usmerenje mladih ljudi. Kao neko ko je nekada i sam bio student i učestvovao u sličnim terenskim posetama, mogu da kažem da ovakva iskustva ostavljaju trajnu vrednost - istakao je Perić.

Ceo tekst možete da pročitate na sajtu Energize.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Đedović: Sve strane gube strpljenje u pregovorima o NIS-u, Srbija uradila sve što je do nje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>