Sve više firmi pod ključem? Više od 1.500 stečajeva i dalje bez epiloga u Srbiji
U Srbiji je, prema poslednjim podacima, u toku 1.548 stečajnih postupaka, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Objavljeni su podaci od značaja za sprovođenje stečajnih postupaka, kojima raspolaže agencija na dan 3. jul o stečajnim postupcima koji su u toku.
Sve je više firmi koje ne vide izlaz
Podaci obuhvataju broj aktivnih, zaključenih i obustavljenih stečajnih postupaka, kao i prosečno vreme njihovog trajanja, što predstavlja jedan od ključnih pokazatelja efikasnosti sprovođenja stečaja u Srbiji.
U periodu od 1. januara ove godine do 3. jula otvoreno je 259 stečajnih postupaka na teritoriji Srbije.
Do 3. jula zaključeno je 7.858 stečajnih postupaka na teritoriji Republike Srbije, a obustavljeno je 829 stečajnih postupaka.
Koliko traje stečajni postupak?
Prema podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, najveći broj postupaka vodi se po odredbama važećeg Zakona o stečaju, dok se manji broj i dalje odnosi na postupke pokrenute po ranije važećem Zakonu o stečajnom postupku.
Ukupno prosečno vreme trajanja 10.235 stečajnih postupka je tri godine četiri meseca i 13 dana (aktivni, obustavljeni i zaključeni), a ukupno prosečno vreme trajanja za stečajne postupke pokrenute po Zakonu o stečajnom postupku za ukupno 1.575 postupka je pet godina jedan mesec i 14 dana.
Za stečajne postupke koji su pokrenuti po Zakonu o stečaju (ukupno 8.658) prosečno vreme trajanja je tri godine i 17 dana.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Đedović: Sve strane gube strpljenje u pregovorima o NIS-u, Srbija uradila sve što je do nje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.