Nemačka industrija očekuje oporavak izvoza: Objavljen izveštaj Ifo
Nemačka industrija očekuje snažan oporavak izvoza, posebno ka Evropskoj uniji, navodi se u danas objavljenom izveštaju za avgust Instituta za ekonomska istraživanja (Ifo) iz Minhena.
Vrednost indikatora koji meri očekivanja izvoznika, navodi se, porasla je sa julskih minus 2,8 poena na plus 9,6 poena, što je najviša brojka još od februara 2022, pred početak rata u Ukrajini.
Posebno ohrabruje to što se očekuje snažniji izvoz ka drugim zemljama Evropske unije, dok će nemački eksport u Kinu verovatno i dalje biti slab.
Najveći optimizam vlada među proizvođačima električne opreme, računarske opreme i elektronskih i optičkih proizvoda.
Pomenuti sektor profitira od digitalizacije ekonomije i velikih ulaganja u veštačku inteligenciju, dodaje minhenski institut.
Bolja očekivanja beleži i automobilska industrija, dok se novi optimizam pojavio i kod proizvođača metalnih proizvoda, navodi se na veb stranici Ifo.
Oporavak ipak nije sasvim ravnomeran, pošto su očekivanja negativnija kod kompanije iz papirne industrije, kao i kod proizvođača i prerađivača metala.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Gordon Bijelonić o novim projektima Acropolis IMAX 3D i The Kingdom XD
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.