DIS: Da li je informatika postala naša najbolja izvozna industrija? I zašto?
Predsednik DIS-a, Nikola Marković ranije je za naš portal rekao da je zadatak ovog društva promocija informacionih tehnologija.
- Afirmišemo najbolje rezultate u ovoj oblasti, razmatramo aktuelne društvene probleme i tražimo da se preduzmu određene mere i aktivnosti. U tom smislu podneli smo brojne inicijative nadležnim organima - rekao je Marković.
Predsednik Upravnog odbora DIS, Vladan Atanasijević kaže da je u tom smislu važno pitanje kako i na koji način informatika može da podrži Srbiju u njenom razvoju.
On je naveo podatak da je Srbija u oblasti informacionih tehnologija u 2018. godini izvezla proizvode i usluge u vrednosti od milijardu evra, što je po značaju stavlja daleko ispred bilo koje druge industrije.
- Jedan aspekt je kako na pravi način da primenjujemo informacione tehnologije i da kroz primenu informacionih tehnologija podignemo nivo edukacije, informisanosti i produktivnosti. Drugi aspekt je da informacione tehnologije budu industrijska grana, da prodajemo proizvode iz ove oblasti i da kao društvo od toga prihodujemo, dakle da brže i efikasnije obavljamo svoje poslove - naveo je Atanasijević.
Prema njegovim rečima, izvoz od milijardu evra u IT industriji daleko je značajniji od izvoza nekih drugih industrija.
- Neto bilans je dosta povoljan u ovoj oblasti, jer ne morate da uvezete 800 ili 900 miliona nekih sirovina da bi izvezli gotov proizvod. Neto bilans je dosta povoljan u tom smislu. Postoji čitav dijapazon i lepeza usluga koje možemo da pružamo kao podrška informacionim tehnologijama i na taj način da zaposlimo određeni broj ljudi - naveo je Atanasijević.
On je naveo i da mogućnost da se poveća obrt u IT ne zavisi samo od visoko stručnih kadrova. Postali smo industrija koja pomaže u svakodnevnom radu, ali i industrija koja prihoduje toliko da to više nije beznačajan udeo u privredi.
Članica upravnog odbora DIS-a, Dragana Bečejski Vujaklija navela je da "ako želimo da pravimo proizvod za svetsko tržište on mora da bude po svetskim standardima" i ilustrovala to prodajom cipela.
- Potrebno je da podignemo nivo znanja o samim standardima i prednostima njihove primene kod svih aktera, kao i da regulišemo obaveze primene standarda u zakonskim i podzakonskim aktima -
Ona je kao važno navela i usaglašavanje programa proizvoda i usluga domaće IT industrije sa međunarodnim IT standardima.
DIS je inače jedina informatička organizacija u Srbiji koja je i član Međunarodne organizacije za obradu informacija (IFIP).
Osnovano je 1973. godine. Počelo se sa popularizacijom primena računara, a sada je težište na digitalizaciji poslovanja u stvaranju digitalne Srbije. Kako navode, njihova misija je okupljanje informatičara iz raznih delatnosti radi popularisanja primena računara i interneta, razmatranja stanja i predlaganju mera u cilju brže i sadržajnije digitalizacije.
DIS je neproftino udruženje, nevladina organizacija, a članovi su volonteri.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
PRINICPijalan
Ne jos dugo zahvaljujuci novom zakonu.
Podelite komentar
Acika
Pamet je uvek donosila najvece zarade. Eto na primer Japan, nemaju nikakve prirodne resurse, cak ih priroda sa silnim zemljotresima sputava, ali u skoro svim oblastima zivota su puno postigli primenom nauke. Treba I kod nas pruziti sansu pamernim, a ne da ovde raduckaju obicne poslove ili odlaze u inostranstvo.
Podelite komentar