
Dogovor iz senke: Amerika Kini vraća AI čipove, ali iza toga se krije mnogo više od trgovine
Nvidia je najavila da će uskoro ponovo prodavati svoje H20 AI čipove kineskim firmama, nakon višemesečne zabrane zbog bezbednosnih razloga. Ali zaokret američke administracije nije došao sam od sebe – prema rečima sekretara za trgovinu Hauarda Lutnika, reč je o delu šireg trgovinskog dogovora oko retkih zemnih metala, ključnih za proizvodnju elektronike, oružja i automobila.
Ovaj preokret dolazi neposredno nakon što je generalni direktor Nvidije Džensen Huang posetio Kinu i sastao se sa predsednikom Donaldom Trampom. Dok američka administracija pokušava da otopi napetosti s Kinom, istovremeno se trudi da zaštiti svoju tehnološku prednost – što se u ovom slučaju pokazalo kao kontradiktorna misija.
Odluka da se dozvoli prodaja čipova izazvala je oštru reakciju u američkom Kongresu. Demokrata Radža Krišnamurti optužio je administraciju za "opasnu nedoslednost", dok je republikanac Džon Mulenar upozorio da bi ova odluka mogla "dati našim protivnicima najnapredniju tehnologiju". Posebno je sporna činjenica da su H20 čipovi prethodno označeni kao ključni za razvoj kineskih veštačkih inteligencija poput DeepSeek-a.
Kina se sprema za skok, Nvidia za profit
Uprkos ograničenjima koja su ranije nametnuta, H20 čipovi koje Nvidia sada ponovo šalje u Kinu i dalje podržavaju njene moćne softverske alate, koji su postali industrijski standard. Zbog toga je i potražnja u Kini eksplodirala, a kompanije poput Tencent-a i ByteDance-a već se prijavljuju za isporuke.
Prema podacima Nvidije, Kina je u prošloj fiskalnoj godini donela 17 milijardi dolara prihoda, što je oko 13% ukupne prodaje. Nije ni čudo što se kompanija trudi da ostane na tom tržištu, iako se suočava s političkim tenzijama na obe strane Pacifika.
Sa druge strane, Peking ne sedi skrštenih ruku. Zvaničnici upozoravaju na "politizaciju nauke i tehnologije" i optužuju SAD za pokušaj "maliciozne blokade". Kina je još u martu zaustavila izvoz retkih metala kao odgovor na američke poteze, ali najnoviji razvoj pokazuje da trgovina još uvek može da otvori vrata zatvorenim kanalima.
Nije samo Nvidia ta koja čeka zeleno svetlo – i konkurentski AMD je najavio da planira izvoz svojih MI308 čipova, čim američko Ministarstvo trgovine odobri dozvole.
U ovom trenutku, sve zavisi od toga kolika količina H20 čipova će zaista stići do kineskih firmi. Ako ih bude previše, američka dominacija u oblasti veštačke inteligencije mogla bi ozbiljno da se poljulja.
(Telegraf Biznis)
Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.