Slobodan iz Trstenika prvi zabranio rad nedeljom u svojoj knjižari: "Protiv sam trulog kapitalizma"
Slobodan je svestan da gubi više od milion dinara zbog odluke da zabrani rad nedeljom, ali veruje da će sve to da nadoknadi osmehom svojih zaposlenih
Izgleda da je "virus" zabrane rada nedeljom počeo da se širi regionom i to velikom brzinom, tako da je nakon Crne Gore i Hrvatske sledeće žarište - Srbija. I to Trstenik.
Posle nekoliko preduzetnika u regionu, koji su se odlučili da stave katanac na svoje radnje sedmog dana u nedelji, i u Srbiji se polako realizuju te inicijative.
Poslednji su reagovali i sindikati koju su postavili pitanje da li je konačno došlo vreme da se u Srbiji zabrani rad nedeljom, kao i kako treba da se plati, a mi smo razgovarali sa jednim malim preduzetnikom koji je upravo odlučio da neće raditi nedeljom.
- U znak poštovanja prema svojim zaposlenim radnicima "Knjižara Maticki" od 01.01. 2020 neće raditi nedeljom. Hvala na razumevanju cenjeni kupci. Pozivam i ostale preduzetnike da ukinu rad nedeljom i da svojim zaposlenima omoguće da vikend provedu sa svojim porodicama - bila je poruka Slobodana Matickog koja je oduševila sve u Trsteniku.
Prve reakcije su, otkriva nam, "fenomenalne".
Matički za Telegraf Biznis priča kako je došao do ove odluke.
- Radnja nam postoji više od sedam godina, knjižara je, ali prodajemo i mešovitu robu i mahom imamo radnike koji su zaposleni na neodređeno. Nedelja nam je do sada uvek bila radni dan. Radnici odovaraju uvek na zadatke i poštuju mene kao poslodavca, pa sam rešio da im vratim na ovaj način, da im omogućim slobodnu nedelju - objašnjava on.
Na pitanje kakava mu je bila računica i da li je svestan potencijalnog minusa kaže:
- To je 52 dana, nije to malo novca. Ali sam razmišljao o tome da će ova praksa podići produktivnost time što će radnici biti zadovoljniji, imaće motiv da se trude više u toku nedelje. Gubim trenutno, i verujem kratkoročno. Ako računamo da je u 52 dana promet oko 20.000 dnevno, to je milion dinara gubitka godišnje. A kako imam dve radnje, dakle, dva miliona dinara manje. Ozbiljna cifra. Svejedno, mislim da ću da je kompenzujhem jer će radnici dolaziti vedri, nasmejani, odmorni, zainteresovaniji da naprave rezultat i da se potrude oko svakog kupca.
Dodaje nam da su radnici, kada im je saopštio odluku, bili oduševljeni, a lično se nada da će inicijativa pokrenuti i druge privrednike da krenu njegovim primerom.
- Svedoci smo trulog kapitalizma, ja sam protiv toga. Imam troje dece, čekam četvrto i ne znam da li ću za nekoliko godina i dalje biti preduzetnik ili ću kod nekoga da budem radnik. Voleo bih da olakšam budućim generacijama, a vodio sam se ličnim primerom - ako bih želeo da moja deca budu sa nama više, tako je i kod drugih porodica - rekao nam je Slobodan.
Video: Radna nedelja od 4 dana - prednosti i mane
(Vesna Bjelić/v.bjelic@telegraf.rs)
Video: Mile Jelić Business development manager Comtrade-a
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pajce
Lepo hoce covek da nesto promeni a vama dokonima koji nikad nista niste radili i napravili u zivotu sve smeta.Budite preduzetnik i osetite kako izgleda od 01.do 31.u mesecu.da zaradis za sve obaveze a tebi sta ostane i da li ostane...
Podelite komentar
Jelena
To nije klasicna knjizara vec ujedno i fotografska radnja.Radnici su sigurno imali jedan slobodan dan u nedelji a sada ce svi odmarati istog dana.A minimalac placa vecina privatnika u Srbiji.Bravo Maticki neka se privatnici ugledaju na tebe sigurno ce radnicima biti bolje.
Podelite komentar
Rista
Ja 20 god. drzim kafanu u Vrnjackoj banji i nikada nisam nedeljom radio. Toliko... Moze i provera da li govorim istinu ali vecina ljudi ovde to zna. I mislim da nisam nesto izgubio... To sam uradio najvise ubog sebe i svoje porodice pa tek onda zbog radnika. I ne bih to nikada promenio.
Podelite komentar