Dubrovniku nedostaje radna snaga, ugostitelji besni: Radnici traže 2.600 evra kao da su hirurzi
Nedostatak radne snage u uslužnim, u prvom redu turističkim i ugostiteljskim delatnostima spominje se već godinama, a posebno je primetan u Dubrovniku. Moglo bi da se kaže kako se iz godine u godinu turistička sezona na jugu Hrvatske više nego pomno planira, a odrađivanje sezone uz nedovoljnu radnu snagu gotovo je nemoguća misija, piše Index.hr.
Deo vlasnika ugostiteljskih objekata u Dubrovniku stavio je neke svoje usluge na čekanje. Neki od njih bi širili ponudu u vidu ponude hrane ili bi dodatno obogaćivali postojeće menije, ali jednostavno im je teško da pronađu radnike pa su im usluge "na čekanju". Neki svojim zaposlenima nude uslove u kojima bi trebalo da rade duže ili čak duplu smenu za dobru zaradu.
Oni koji dolaze da rade u Dubrovnik u boljoj su poziciji nego lokalci
Ekipa Indexa razgovarala je s nekoliko radnika, odnosno bivših radnika u ugostiteljstvu koji su pojasnili zbog čega, iz njihove perspektive, dolazi do problema. Uglavnom se slažu kako se radi o fizički vrlo intenzivnim poslovima, zbog čega smatraju kako bi i plate trebalo da budu veće od onih koje se trenutno nude. Jedan od njih tvrdi kako se već odavno u Dubrovnik uvozi radna snaga i kako su oni često u boljem položaju nego zaposleno lokalno stanovništvo.
- Smeštaj i topli obrok za one koji dolaze iz drugih krajeva Hrvatske ili iz drugih zemalja su gotovo postali nešto što se podrazumeva. U nedostatku radnika u Dubrovniku poslodavci su odavno počeli da posežu za radnom snagom spolja, a ona diktira uslove u vidu plaćenog smeštaja jer su ovde visoke cene najmova i nekretnina najveći problem. Ljudima koji ovde dolaze uglavnom se ne isplati da rade bez osiguranog besplatnog smeštaja - priča on.
Tako Dubrovčanin koji recimo radi kao konobar u nekom hotelu i ima porodicu, plaća najam za stan gotovo u visini svoje mesečne plate, a neko ko ovde dođe spolja ima plaćen smeštaj i topli obrok.
"Traže 20 hiljada kuna, pa nisu hirurzi"
S druge strane, ugostitelji u neformalnim razgovorima napominju kako konobari i spremačice nemaju obrazovanje niti je njihov posao odgovoran kao posao hirurga pa smatraju kako, shodno tome, ne mogu ni imati jednaku platu.
- Ljudi dolaze i lupaju se ciframa, kao da su doktori. Traže platu od 20.000 kuna (310.000 dinara prim.aut), a ogroman deo njih je nestručan za ono što želi raditi - tvrdi jedan od poslodavaca.
Portparolka Sindikata turizma i usluga Hrvatske za područje Dubrovačko-neretvanske županije Dolores Lujić smatra kako je više stvari dovelo do ove situacije, a u prvom redu je posledica sistemskog zanemarivanja i omalovažavanja radnika.
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dejan
Treba jos vise da vam traze.! Svi znate da stavite cene 3 puta vece od realnih i tako godinama..!
Podelite komentar
Konobar
Ako gazdi ne odgovara nešto, nek radi sam.
Podelite komentar
Mali
Ne bih kod vas radio za tri puta veće pare.Svi ste se vi pomamili po Nemačkoj,Švajcarskoj,Austriji za veće pare,pa bih sada da vam Srbi rade za manje pare.No No!
Podelite komentar