Inspektori se predstavili kao podstanari, evo šta su zatekli prethodna dva meseca

 ≫ 
  • 1

Čak 22 vlasnika apartmana su posle inspekcijskog nadzora registrovala svoje objekte, a napisano je i 11 prekršajnih prijava za one koji su dva puta zatečeni bez registracije smeštaja, pokazuju podaci Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Kako dodaju, u poslednja dva meseca inspektori nisu pronašli nijedan neregistrovan apartman u Beogradu koji se oglašava na najpopularnijim platformama za izdavanje privatnog smeštaja.

– Izmenama Zakona o inspekcijskom nadzoru inspektori u Srbiji dobili su utemeljen i efikasan alat za dokazivanje obavljanja neregistrovane delatnosti ili neizdavanja fiskalnih računa. Ujedno, ove dve situacije predstavljaju i dominantne pojave u sivoj zoni. Interesantno je da su inspektori i do sada, koristeći sektorske propise, pokušavali da dokažu ove radnje, ali bi se u sudskim sporovima advokati tuženih uvek pozivali na nezakonitost ovako pribavljenih dokaza – kaže Dragan Pušara, rukovodilac sektora za podršku Koordinacionoj komisiji za inspekcijski nadzor.

Kako dodaje, od početka primene ovog propisa preduzetnici koji rade nelegalno shvataju da je izvesno da će u jednom trenutku biti kontrolisani i da mogu da očekuju kaznu, i to u kratkom roku.

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave kažu da se metoda prikrivenih kupaca u inspekcijskim kontrolama najčešće koristi u ugostiteljstvu, turizmu i svim vrstama usluga, posebno kod onih koji su kategorisani kao visokorizični.

Stan na dan, prevoznici, preduzetnici koji delatnost obavljaju u stanovima, a prethodno nisu imali nadzore, mogu očekivati inspektore koji se mogu pojaviti u ulozi prikrivenih kupaca – dodaje Pušara.

Metoda prikrivene kupovine koristi se za efikasnije inspekcijske kontrole inspektora svuda u Evropi (od decembra, u EU će se na ovaj način kontrolisati i hrana) i rezultati pokazuju da utiče na preduzetnike, pa i sami odustaju od nelegalnih poslova, strahujući od visokih kazni. U Zakonu o trgovini takođe se našla ova odredba, po kojoj već postupaju tržišni inspektori kada sumnjaju da delatnost nije registrovana ili da se ne izdaju fiskalni računi.

Goran Macura, načelnik Tržišne inspekcije u Novom Sadu, kaže da je ovo odličan način da se pribave dokazi protiv nekog preduzetnika koji radi nelegalno, a mogu se koristiti i na sudu.

– Inspektor kupovinom, kao tajni kupac, prikuplja te činjenice i tek posle pokazuje službenu legitimaciju i nalog za inspekcijski nadzor. Do sada su u kontrolama najpre morali da se predstave, pa tek onda da kontrolišu – objašnjava Macura i dodaje da sada mogu da dođu i do više podataka od trgovaca jer komuniciraju direktno u svojstvu kupca. Tako prikupljaju neoborive dokaze. To je, smatra, posebno dragoceno kod onlajn trgovine, gde inspektori mogu i da naručuju robu, komuniciraju sa prodavcima na društvenim mrežama i da prikupljaju dokaze protiv njih, ukoliko rade protivzakonito.

(Telegraf Biznis/Politika)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>