Gradić iz bajke je raj za turiste: Neverovatne kućice odolevaju vekovima, ovo su cene po noćenju
Turizam se polako otvara i ova 2021. bi trebalo da putnicima donese mnogo više avantura i uspomena s putovanja nego 2020. godina.
Jedna od hit destinacija i ovog leta, kao i mnogih prethodnih - mada mnogi ne znaju za nju, jeste Alberobelo, grad-zajednica u italijanskom regionu Apulija. Glavni grad ove regije je Bari.
Alberobelo je, inače, od 1996. na listi UNESCO-ve kulturne baštine, upravo zbog svojih neobičnih građevina. Kada posetite ovo magično mesto, biće vam jasno i zašto se toliko ceni. Zanimljivo je da ove kućice odolevaju vekovima, u svom manje-više izvornom izdanju, pre svega zbog socio-ekonomskih razloga.
Kućica danas ima oko 1.000, i sve su tipske, a poznate su po belom kamenu i neobičnim krovovima. Italijanski gradić, iako kao zaspao u prošlom vremenu, uspeo je da modernizuje jedan svoj deo kako bi namamio turiste.
Podeljen je na Rione Monti, popularnu turističku zonu, koja obiluje suvenirnicama i restoranima, a očuvan je i Rione Aia Piccola - najstariji deo Alberobela. Zašto vam sve ovo pišemo?
Zato što, zapravo, tzv. trullo kućice nisu samo za posmatranje, već možete odsesti u njima. Ako, pak, više volite hotel - postoji i on, a uređen je u sličnom stilu. Hotel Le Alcove nalazi se blizu glavnog gradskog trga, odnosno u glavnoj trgovačkoj ulici Case d'Amore.
Mnogi stručni magazini, koji se bave putovanjima, za Alberobelo kažu da je Grad iz bajke. Trullo kuće, zapravo, neodoljivo podsećaju i na hobitske, mada su iznad zemlje. Ali, suština je u specifičnom načinu gradnje.
Struktura je krečnjačka, bez maltera, krovovi su konusnog oblika, a ulice Alberobela uske - tipične italijanske. Možda vam smeštaj nije luks, kakav viđamo u poslednje vreme, ali upravo zbog autentičnog izgleda i druge tradicije - na ceni. Postoji mišljenje da su za ovaj kupolast arhitektonski stil zaslužni Grci.
Italija je prošle godine pretrpela teške korona udarce, u svakom pogledu, ali bi ova godina mogla biti obećavajuća. Masovnija vakcinacija i tzv. kovid pasoši podstiču turizam, a ova evropska zemlja bila je jedna od najposećenijih pre pandemije.
Iako je danas u ponudi mnogo otmenih hotela, sa bazenom, SPA centrim i vrhunskom uslugom, ni ovakve destinacije ne "gube bitku". Mnoge turističke zemlje ovih dana pojačano nastoje da privuku turiste. U tom društvu su uz Hrvatsku, koja je pre nekoliko dana lansirala kampanju sa stranim turistima u glavnoj ulozi "Trust me, I''ve been there", još i Francuska, Grčka, Španija, Turska, Austrija...
Ipak, Italija ima posebno mesto u srcima svetskih putnika. Konkretno Alberobelo nudi potpuno drugačiji doživljaj. Turiste fasciniraju i karakteristični šiljci koji variraju po obliku. Osim toga, na nekim krovovima su belom bojom iscrtani različiti simboli, kao što je krst.
Koliko je noćenje?
U proseku 200 evra treba da izdvojite za trullo kućice. S druge strane, atraktivni, ali ruralni italijanski gradić nudi i luksuznije vile, mada je sve rađeno u sličnom stilu. Jedna noć u takvoj vili sa bazenom košta blizu 500 evra.
U jednoj većoj kućici može odsesti oko šestoro ljudi, a nude se i manje - sa jednom sobom, za četiri osobe, po ceni od 90-ak evra za noć.
Video: Destinacija koju morate posetiti: Banja Saturnija u samom srcu Toskane krije legendarnu priču
(Telegraf Biznis/B.Đ.)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slobodan
Prelep gradic, ko moze da ode u Bari treba da ode i poseti Alberobelo. Zanimljivo je slusati zasto su izgradjene takve kucice i ko ih je gradio.
Podelite komentar
Pera Peric
Ima i jeftinih smestaja u motelima blizu grada a i na arbnb u savremenom delu grada cenama do 50e ..treba napomenuti da svaka kucica ima iscrtan mitski znak na krovu, npr prptiv groma, protiv suse, zkih duhova i sl..gradic je prelep veoma zivahan ..preporucio bih u blizini jos grad materu i montescglioso
Podelite komentar