Garsonjera na Lekinom brdu 100.000 evra: Gde porodica danas da nađe stan po "fer" ceni?
Ako vam kažemo da je cena izdavanja stana na Vidikovcu "do juče", u proseku, iznosila do 250 evra, a sada dostiže čak 400 evra, onda je jasno koliko su nekretnine naprasno poskupele u kratkom periodu - u svakom pogledu.
S obzirom na rastuće cene na perifernim delovima grada, možemo pretpostaviti koliko su tek skočile cene u centru i oko njega, na Vračaru, Dedinju, Novom Beogradu, određenim delovima Voždovca.
- Kako da kupimo stan po tako visokim cenama kvadrata?! Postalo je nemoguće. Nas je četvoro, sa dvoje male dece, ne možemo sigurno da živimo godinama u garsonjeri. S druge strane, i ne gledamo centar i top lokacije, ali su i kvartovi na obodu grada veoma poskupeli - priča nam T. S. iz Beograda.
Porodice, posebno mlade, zaista su u problemu danas. Dobar deo njih prvo čeka na odobrenje stambenog kredita, a onda se suočava sa tesnom ponudom i paprenim cenama.
Tako se vremenom "probilo" i Lekino brdo, a posebno Merin Hil, gde se mahom grade luksuzni stanovi, penthaus varijante, i gde je cena po kvadratu čak iznad 2.500 evra.
Svakako, treba pomenuti da nije reč o "tipičnim" zgradama, već kako se navodi, o vrhunskoj novogradnji, sa sistemima bezbednosti, video nadzorom i garažnim mestima, koja se uglavnom kupuju uz stan. Ta opcija se trenutno u Beogradu promoviše kao poseban benefit, zbog sve teže situacije s parkiranjem.
"Pametne zgrade" dižu cenu
Gledajući oglase, i slušajući iskustva ljudi, pažnju nam je posebno privukla garsonjera od 33 m2, koja se prodaje za 99.000 evra. Nalazi se na Lekinom brdu (Voždovac), i prema opisu iz oglasa, ima energetski pasoš, terasu, lift, video nadzor i nije na poslednjem spratu.
"Vrlo kvalitetna zgrada, nadomak parka Šumice. U pitanju je pametna kuća (eng. Smart Building), gde daljinskim upravljačem ili aplikacijom na telefonu, na jednom mestu, možete upravljati uređajima u domu: to se odnosi na temperatura grejanja, uključivanje bojlera i svetala, kao i električnih uređaja, zatim na ventilaciju/klimatizaciju, video nadzor, podešavanje roletni", piše u oglasu.
Stan se prodaje namešten, i u opisu je nabrojano koji materijali su korišćeni, ali ipak - ne spada u luks kategoriju, što se primećuje i po fotografijama. S druge strane, evidentno je da je stan vrlo mali i da se čak ni "vizuelno", pametnom uštedom prostora nije mogao postići bolji efekat. O tome koliko se ova investicija isplati, sud će dati potražnja - odnosno broj upita za nju.
Ipak, postavlja se pitanje koliko je sve to porodicama u Beogradu ili Srbiji danas neophodno, i da li se javlja veća potreba za gradnjom "tipičnih" zgrada kakve znamo oduvek, a koje sa sobom "povlače" nižu cenu stambenog kvadrata, kako bi automatski bile dostupnije većem delu stanovništva - i to na lokacijama koje nisu nužno na periferiji grada.
Za sada je, možda, jedina opcija da birate udaljenije zone grada, poput Rakovice, Višnjičke banje, Borče, nekih delova Čukarice i Voždovca, gde su cene po kvadratu još uvek na nivou od 900 do 1.200/1.300 evra.
Video: Gradilište Vračar, snimak sa lica mesta: Koliko su naši neimari sigurni na gradilištima?
(Telegraf Biznis)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dule
U Kragujevcu,Jagodini,Paraćinu,Kruševcu,Nišu.Srbija nije samo Beograd
Podelite komentar
T N
Ja bih uzeo jedno dva kvadrata, ali ne nalazim oglas.
Podelite komentar
Topciderska reka
Rakovica je zbog tih "nižih"cena puna pridošlica ovde stojimo jednim drugim na glavama ,opština je krcata,stop gradnji više!
Podelite komentar