
Mislite da je Beograd skup? Kirija u Kotoru će vas šokirati: Deli sprat sa cimerima, a od CIFRE boli glava!
Situacija sa nekretninama i zakupima stanova se komplikuje širom sveta, a izuzetak nisu ni Srbija i Crna Gora gde su kirije usled inflacije totalno "podivljale".
Cene su odavno otišle u nebo, pa podstanari "muku muče" kako da izađu na kraj sa velikim nametima na njihove džepove.
Dok se jednosoban stan na dobroj lokaciji u Beogradu može naći za 500 evra, u najpopularnijim crnogorskim turističkim gradovima Kotoru, Tivtu i Budvi ispod 550 evra ni garsonjera se ne može naći.
Redakciji Telegrafa se na cene u Kotoru požalio jedan mladić koji već 12 godina tamo živi kao podstanar. Sa svojim cimerima deli sprat od kuće u naselju Dobrota i plaća 500 evra.
"Prostor u kom živimo je pristojan za život, a vlasnici kuće su korektni prema nama, samim tim što su nam dozvolili da ovde živimo četiri godine. Ja i moji cimeri radimo u jednom ugostiteljskom objektu kao konobari, zaradom smo zadovoljni, a bakšiš nas "spašava". Za račune obično plaćamo po 50-60 evra", započinje priču naš sagovornik.
On tvrdi da su cene zakupa stanova u ovom primorskom gradu naglo "skočile" u protekle dve godine.
"Mala garsonjera u užem centru grada ne može se naći ispod 550 evra. Kirija za jednosobne stanove iznosi od 700 do 800 evra, tako da ćete u Kotoru često sresti ljude koji žive sa cimerima. Neretko ih je po troje-četvoro u stanu jer toliku rentu za stan nemoguće je sam plaćati samo od samo jedne plate", kazao je sagovornik Telegrafa.
Mladić nam je takođe kazao da, iako su njegovi stanodavci, bili jako korektni, to se ne može reći za ostale.
"Čim počne sezona, stanodavcu daju otkaz stanarima i svoje stanove pretvaraju u apartmanske smeštaje. Budući da je već u junu Kotor krcat sa turistima, to im je dobra prilika da zarade. A sa druge strane, podstanari su primorani da "lutaju" od stana do stana i da se suočavaju svaki put sa sve većim brojem kirije i nameta na njihove džepove", rekao je sagovornik Telegrafa.
Sa ovom konstatacijom saglasan je i predsednik Udruženja podstanara Crne Gore Dragan Živković. Za Telegraf kaže da je izbacivanje stanara pred sezonu na crnogorskom primorjku kao "dobar dan".
"U primorskim gradovima to ništa nije neuobičajeno. U Podgorici i Nikšiću je već drugačija situacija, podstanari ostaju u stanu i po dvije-tri godine", kazao je Živković u izjavi za Telegraf.
Prema rečima Živkovića, 80 odsto stanodavaca u Crnoj Gori posluje u takozvanoj "sivoj zoni".
"Niti plaćaju porez, niti poštuju ugovore. Tržište nije uređeno, pa cene kirija oni sami određuju, narodski rečeno "kako im se ćefne". A država tako gubi novac, to je otprilike na godišnjem nivou od 15 do 30 milione evra, verovali vi ili ne", upozorava Živković.
Budući da je u Crnoj Gori trenutno više od 90.000 stranih državljana, stanodavcima dobro dođe da stan pretvore u apartmanski smeštaj.
"To su ljudi koji su veće platežne moći, pa tako njima izdaju stanove do astronomskim cenama. Mnogo je problema sa kojima se crnogorski podstanari suočavaju, ali je zato mnogo važno da se čuje i naš glas. Zato i postoji naše udruženje i apelujemo na sve podstanare da prijave probleme našem udruženju kako bi apelovali na zajednicu i javno mnjenje da nam pomogne", zaključio je Živković.
Prosečna cena kvadrata novog stana u Crnoj Gori skoro 2.000 evra!
Prosečna cena kvadrata novog stana u Crnoj Gori u četvrtom kvartalu 2024. godine bila je 1.936 evra.
U primorskom regionu cena kvadrata je 2.076 evra, u centralnom regionu 935 evra, dok u severnom regionu nije bilo prodaje novih stanova. To su podaci Monstata za februar ove godine.
„Ako udeo ovih stanova bude veći, prosečna cena stana u novogradnji biće znatno niža, ili ako je udeo manji, prosečna cena će biti veća“, naveli su tada u saopštenju iz Monstata.
(Telegraf.rs)
Video: Pogledajte magičnu vožnju žičarom Kotor - Lovćen
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stojko
ja mogu da se opkladim u bubreg da su Njujork, Tokio, Singapur, Hong kong i Cirih sigurno skuplji i od Beograda i od Dobrote kod Kotora, tako da imamo jos mesta za podisanje cena stanova.
Podelite komentar
Nina
Ovo je laz! Kotor je uvek bio najskuplji grad ali toliko nisu cene
Podelite komentar