Loše vesti za Srbe u Nemačkoj: Pristupačno stanovanje je stvar prošlosti, cene nekretnina nastavljaju rast

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Pristupačni stanovi u Nemačkoj su retki i nekretnine ponovo postaju skuplje širom zemlje. Čak i u ruralnim područjima gotovo da nema izuzetaka, piše Nemačka novinska agencija (dpa).

Cene kuća i stanova u Nemačkoj nastavljaju da rastu. U trećem kvartalu cene stambenih nekretnina u Nemačkoj bile su u proseku 3,3 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.

Prema preliminarnim proračunima Saveznog zavoda za statistiku, ovo je četvrti mesec zaredom u kojem cene stambenih nekretnina u Nemačkoj rastu u poređenju sa istim kvartalom prethodne godine.

Uzlazni trend nastavio se i kratkoročno: od jula do septembra 2025. stambene nekretnine u Nemačkoj bile su u proseku 1,0 odsto skuplje nego u proleće.

Nakon niza padova cena od četvrtog kvartala 2022, tržište je u poslednjem kvartalu 2024. preokrenulo smer: od oktobra do decembra cene stambenih nekretnina u Nemačkoj porasle su za 1,9 odsto, a u prvom kvartalu 2025. porasle su za 3,5 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

U drugom kvartalu, prema poslednjim proračunima, zabeležen je skok od 3,1 odsto. Za poređenje, prosečna godišnja cena kuća i stanova u Nemačkoj u 2024. godini pala je za 1,5 odsto.

Porast cena u svim regionima uz nekoliko izuzetaka

Informativna služba zavoda za statistiku navodi da su u trećem kvartalu ove godine stambene nekretnine u proseku koštale više u svim regionima Nemačke nego u istom kvartalu prethodne godine. U poređenju sa drugim kvartalom 2025, cene su takođe porasle u većini regiona.

Na primer, kupci stanova u urbanim četvrtima morali su da plate 4,7 odsto više nego u trećem kvartalu 2024, dok je u velikim gradovima nezavisnim od okruga porast iznosio 5,0 odsto.

U sedam najvećih gradova – Berlinu, Hamburgu, Minhenu, Kelnu, Frankfurtu na Majni, Štutgartu i Diseldorfu – cene stanova porasle su u proseku za 2,8 odsto u roku od godinu dana.

Trend je uzlazni i u ruralnim područjima

Porodične i dvostambene kuće zabeležile su najveći prosečni porast cena u poređenju sa istim kvartalom prethodne godine u urbanim četvrtima (porast od 3,6 odsto) i u velikim gradovima van okruga (porast od 3,5 odsto). U sedam najvećih gradskih područja cene kuća porasle su za 2,7 odsto, što je već na visokom nivou.

Čak i u ruralnim područjima trend je uzlazni: u retko naseljenim ruralnim okruzima, stanovi su u trećem kvartalu koštali u proseku 2,6 odsto više nego godinu dana ranije, dok su kupci morali da prihvate veće cene i za porodične i dvostambene kuće. Tek u poređenju sa prethodnim kvartalom situacija se u tim regionima donekle smirila.

Smiruje li "građevinski bum" situaciju?

Više novih stanova deklarisani je cilj sadašnje nemačke vlade. Prethodna vlada, predvođena Socijaldemokratama (SPD), obećala je 400.000 novih stanova godišnje u Nemačkoj, ali nikada nije ostvarila taj cilj.

Prošle godine u Nemačkoj je završeno 251.900 stanova, što je najmanji broj od 2015. godine. Sadašnja Vlada namerava da podstakne tromi sektor stanogradnje "građevinskim turbom" kroz brže postupke izdavanja dozvola.

(Telegraf Biznis/Fenix)

Video: Otvaraju se vrata za nove privredne i obrazovne projekte sa Srbijom: Dačić iz Malija i Nigera

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>