
Amerikanac želi da se doseli u Hrvatsku, pita da li mu je dovoljna ovolika penzija: U komentarima ga napali
Jedan 52-godišnjak iz SAD izazvao je lavinu komentara na Reditu nakon što je postavio naizgled jednostavno, ali zapravo vrlo intrigantno pitanje: može li sa 4.500 evra mesečno (nakon što kupi nekretninu) da živi u Hrvatskoj, uživa u životu, jede u restoranima nekoliko puta nedeljno i priušti sebi godišnje putovanje?
U objavi na r/eupersonalfinance korisnik je naveo da planira preseljenje u Hrvatsku, konkretno u Dalmaciju, i da bi pokušao da ostvari stalni boravak na osnovu kupovine nekretnine. Međutim, pita se da li je taj iznos mesečnih prihoda dovoljan za bezbrižan život uz umerene užitke. Tamo, kaže, ne planira da radi, već isključivo da uživa u penziji.
Korisnici su brzo reagovali.
"4.500 evra? To ti je tri puta više od prosečne hrvatske plate. Ako ti je smeštaj rešen, možeš da radiš šta god poželiš", glasio je jedan od prvih komentara.
"S tim novcem možeš da živiš kao kralj", dodao je drugi.
Koliko zapravo košta život u Hrvatskoj?
Jedan komentator nije krio iznenađenje.
"Kako uopšte možeš da sumnjaš da će ti skoro 5.000 evra mesečno biti dovoljno bilo gde, osim ako ne planiraš da živiš u Švajcarskoj ili oblasti zaliva San Franciska?"
Drugi su uneli dozu realnosti u raspravu ističući da život u Hrvatskoj više nije toliko jeftin, naročito nakon uvođenja evra i sve većeg uticaja turizma na cene.
"Godišnje penzije stranaca, ako nisu pažljivi, mogu se brzo istopiti", upozorio je jedan korisnik, ali je dodao: "Sa 4.500 evra si i dalje više nego dobro."
Jedan korisnik dao je okviran pregled troškova za život u Hrvatskoj na višem životnom standardu: mesečno bi za troškove življenja, poput smeća, klime i režija, trebalo izdvojiti oko 300 evra, za prevoz 250 evra, dok internet i telefon koštaju oko 50 evra. Namirnice bi mesečno iznosile 500 evra, a ako bi osoba jela napolju svaki dan, to bi je koštalo dodatnih 1.000 evra. Ipak, i uz ovako raskošan način života, korisnik zaključuje da čak i s takvim trošenjem, ostaje 2.500 € mesečno.
"Mislim da si više nego pokriven", zaključio je.
Mnogi su autora objave čak optužili za prikriveno hvalisanje, što je on negirao.
"Nije bilo hvalisanje, veći deo života proveo sam u skupoj oblasti SAD, gde s tim mesečnim iznosom novca ne možete daleko da dogurate čak ni ako nemate hipoteku. Takođe, Hrvatska više nije bila toliko pristupačna kada sam je nedavno posetio, s obzirom na evro i veliku popularnost turizma. Planiram da ostanem na obali, a ne u unutrašnjosti Hrvatske. Takođe, želim da mogu da živim udobno, a ne da moram previše da brinem", objasnio je.
(Telegraf Biznis/Dnevno.hr)
Video: Obišli smo Temerinsku pasuljijadu i saznali u čemu je caka: OVO je tajna dobrog pasulja
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realno
U Hrvatskoj već sada puno živi Amerikanaca ,Britanaca nema čega nema, i svi imaju svoje nekretnine ne samo na moru ima ih puno i u unutrašnjosti .
Podelite komentar