
Cene iz Ferare ostavile Balkance bez teksta: Pogledajte koliko košta samo jedan kilogram trešanja
Telegraf Biznis došao je do fotografija iz jedne radnje u italijanskom gradu Ferara koje prikazuju trenutne cene voća - i one su izazvale burne reakcije širom regiona. Mnogi komentarišu da su pojedine cene gotovo neverovatne, dok drugi odmah kreću sa poređenjima sa srpskim pijacama i marketima, gde su tokom letnjih meseci cene voća često tema rasprava.
Ova prodavnica nalazi se u samom centru grada i na prvi pogled izgleda kao tipična lokalna radnja - ali istaknute cene svežeg voća privlače posebnu pažnju prolaznika. Posebno su uočljive cene popularnih letnjih plodova.
Evo detaljnog pregleda izloženih cena, uz preračunatu vrednost u dinarima:
- Dinja (Meloni) - 4,00 €/kg (oko 468 RSD/kg)
- Šljive (Prugne) - 4,90 €/kg (oko 574 RSD/kg)
- Kajsije (Albicocche) - 5,90 €/kg (oko 690 RSD/kg)
- Trešnje (Duroni Trentino ciliegie) - 6,90 €/kg (oko 807 RSD/kg)
U poređenju sa cenama u Srbiji, dinje i šljive su na sličnom ili nešto višem nivou, dok su trešnje i kajsije znatno skuplje.
Na domaćim pijacama se tokom sezone trešnje mogu naći i za 300-400 dinara po kilogramu, a kajsije za oko 200-300 dinara, dok su u Ferari te cene duplo više.
Ipak, kako ističu oni koji žive u Italiji, cene se mogu razlikovati u zavisnosti od grada, kvarta, kao i da li se kupuje na pijaci, u supermarketu ili u specijalizovanim radnjama poput ove. Takođe, važan faktor je i poreklo voća – ono domaće, sa lokalnih farmi, obično je skuplje, ali i kvalitetnije.
Ove fotografije mogu biti korisne svima koji planiraju letovanje, privremeni boravak ili život u Italiji, jer jasno prikazuju koliko novca je potrebno za osnovne, sezonske namirnice - pa i kada je reč o voću koje bi, u sred leta, trebalo da bude najpristupačnije.
(Telegraf Biznis)
Video: Zbog pojave Afričke kuge svinja u Crnoj Bari kod Bogatića eutanazirano 212 grla
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.