Direktor PIO fonda: "Sa najnovijim povećanjem najniža penzija sada 31.092 dinara, pomoć važi i u 2026. godini“
Sa najnovijim povećanjem penzija od 12,2 odsto za isti procenat su povećana i ostala prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, pa najniži iznos penzije za kategorije zaposlenih i samostalnih delatnosti iznosi 31.092 dinara, a za kategoriju poljoprivrednika 24.443 dinara, izjavio je direktor Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Relja Ognjenović.
- Naknada za negu i pomoć drugog lica iznosi 37.218 dinara, a visina naknade pogrebnih troškova 85.686 dinara - rekao je on u intervjuu za Politiku.
Odgovarajući na pitanje da li će se i u 2026. godini primeniti mera pomoći za penzionere sa nižim primanjima, naveo je da su penzije ekonomska kategorija i da se svako usklađivanje primenjuje u istom iznosu na sve penzije, bez obzira na vrstu prava i visinu penzije.
- Da bi dodatno zaštitila kategoriju penzionera sa nižim primanjima, država je od 2018. godine uvela poseban vid pomoći, odnosno novčani iznos kao uvećanje uz penziju. Svake godine Vlada Srbije donosi Uredbu o isplati novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju za isplatni period u narednoj godini. Na sednici vlade od 18. decembra 2025. godine doneta je Uredba o isplati novčanog iznosa za period od decembra 2025. do novembra 2026. godine i odnosi se na sve penzionere kojima je visina penzije do 73.734 dinara - rekao je on.
Kada je reč o broju penzionera i odnosu broja zaposlenih i broja penzionera istakao je da je u bazi fonda 1,66 miliona korisnika i da je sve do 2024. godine beležena stagnacija i smanjenje broja, da bi u prošloj godini imali povećanje od 0,4 odsto, a u septembru ove godine međugodišnji rast od 0,5 odsto.
- U strukturi korisnika primetno je povećanje broja starosnih penzionera, a smanjenje broja invalidskih i porodičnih, što je generalno dobar trend, jer su penzije ekonomska kategorija i dobro je da je sve više onih koji pravo ostvaruju po osnovu staža. Činjenica je da se brže povećava broj zaposlenih i trenutno imamo 2,83 miliona obavezno osiguranih, što znači da na jednog penzionera dolazi 1,7 zaposlenih, što je najpovoljniji odnos posmatrano u odnosu na države regiona - naglasio je on.
Ocenio je da povećanje broja zaposlenih u odnosu na broj penzionera ima pozitivne implikacije i na prihode fonda, jer se učešće prihoda od doprinosa povećava u odnosu na učešće dotacija iz budžeta pa sada dotacije iz budžeta učestvuju sa 20 odsto, dok je recimo 2012. godine država dotirala oko 50 odsto rashoda za penzije.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Otvaraju se vrata za nove privredne i obrazovne projekte sa Srbijom: Dačić iz Malija i Nigera
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bobi
Sa najnizom a bogami i sa prosecnom penzijom penzioner moze odmah da se obesi.
Podelite komentar
Vladimir Rakic
Od 2018 do danas penzioner sa najmanjom penzijom u Srbiji nije dobio ni dinara dodatno .
Podelite komentar
Penzioner
Najbitnija stvar da KAZNENE PENALE nisu ukinuti niti ima ova država nameru da pljačku penzionera ispravi. Sramota. Kako vas nije sramota i greota pljačkati penzionere, jad i beda. Prosek penzija ispod minimalca, Sramota.
Podelite komentar