Blu-ray puni 20 godina i još nije mrtav: Format koji je preživeo striming i konzole bez diskova

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Pre tačno 20 godina, na CES-u u Las Vegasu javnosti je prvi put predstavljen Blu-ray, format koji je tada obećavao kraj DVD ere i znatno bolji kvalitet slike. Iako su ga mnogi već odavno otpisali, Blu-ray u 2026. godini i dalje opstaje, makar na marginama tržišta.

U trenutku lansiranja, Blu-ray je imao snažnu podršku industrije. Sedam od osam najvećih filmskih studija najavilo je naslove za start, a novi optički format doneo je ogromni skok u kapacitetu. Jednoslojni Blu-ray disk nudio je 25 GB, u poređenju sa 4,7 GB kod DVD-a, zahvaljujući upotrebi plavo-ljubičastog lasera talasne dužine 405 nm i naprednijih materijala.

Osim većeg prostora, Blu-ray je doneo i znatno veće brzine. Osnovni bitrate skočio je sa 11 Mbps na oko 36 Mbps, dok je usvajanje AVC (H.264) kodeka omogućilo znatno kvalitetniji HD video pri razumnim protokama podataka. MPEG-2 je ostao podržan, ali je AVC postao ključan za širu prihvaćenost formata.

Blu-ray protiv HD DVD

Uspeh, međutim, nije bio zagarantovan. Kao i nekada VHS i Betamax, Blu-ray je morao da preživi formatni rat sa HD DVD-om. Podela je zahvatila i proizvođače elektronike i filmske studije, ali i gejming scenu, jer su se različite konzole oslanjale na različite formate.

Prednost Blu-raya bila je u većem kapacitetu, snažnoj studijskoj podršci i integraciji u konzole, uz ozbiljne mehanizme zaštite sadržaja. Sony bio je jedan od ključnih igrača, dok je rivalstvo završeno početkom 2008. godine, kada je Toshiba zvanično odustala od HD DVD-a.

Zašto Blu-ray još uvek nije nestao

Tokom godina, format je dodatno unapređen. 4K Blu-ray doneo je HEVC, HDR i još veće bitrate, koji su i danas primetno iznad kvaliteta većine striming servisa. Upravo zbog toga Blu-ray i dalje ima vernu publiku među ljubiteljima kućnog bioskopa i kolekcionarima.

Ipak, trendovi su neumoljivi. Proizvođači konzola sve više odustaju od fizičkih medija, dok je Sony 2025. godine obustavio proizvodnju praznih Blu-ray diskova, a LG je krajem 2024. prestao sa proizvodnjom Blu-ray plejera. Takvi potezi jasno pokazuju u kom pravcu ide industrija.

Na računarima su optički uređaji praktično nestali, uz zanimljiv izuzetak Japana, gde je zabeležen porast potražnje za optičkim drajvovima, uključujući Blu-ray, paralelno sa krajem podrške za Windows 10.

Dve decenije nakon velikog debija, Blu-ray više nije mainstream, ali još uvek nije ni mrtav. Koliko će se dugo zadržati u životu, zavisi od kolekcionara, entuzijasta i tržišta koja još nisu spremna da se u potpunosti oslone na striming.

(Telegraf Biznis)

Video: Otvaraju se vrata za nove privredne i obrazovne projekte sa Srbijom: Dačić iz Malija i Nigera

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>