Najpoznatiji sajt za odrasle zatvara vrata za nove korisnike u ovoj zemlji
Pornhub je najavio da će od 2. februara blokirati pristup novim korisnicima u Velikoj Britaniji, navodeći kao razlog obavezne provere godina uvedene prošlog leta kroz zakon Online Safety Act. Pristup će zadržati samo korisnici koji su već ranije verifikovali svoje godine i imaju postojeće naloge.
Odluka se odnosi i na sajtove YouPorn i RedTube, koji posluju u okviru kompanije Aylo. Kompanija navodi da više ne želi da učestvuje u sistemu koji smatra neuspešnim i štetnim po privatnost korisnika.
Pornhub je još u oktobru saopštio da mu je saobraćaj u Britaniji pao za 77 odsto od trenutka kada su provere godina počele da se sprovode pod nadzorom regulatora Ofcoma. Iako je sajt i dalje najposećeniji u toj kategoriji u zemlji, pad posete se nastavio i krajem 2025. godine.
Prema podacima analitičke kuće SimilarWeb, broj poseta Pornhubu u avgustu iznosio je 9,8 miliona, što je znatno manje nego godinu dana ranije. Paralelno sa tim, zabeležen je nagao rast korišćenja VPN servisa, koji se koriste za zaobilaženje ograničenja. Broj korisnika VPN-a se nakon uvođenja provera više nego udvostručio.
Iz Ayla upozoravaju da nova pravila imaju neželjene posledice. Kompanija tvrdi da se korisnici sve češće okreću neregulisanim i slabije kontrolisanim sajtovima, što može povećati rizik od izlaganja nebezbednom ili nezakonitom sadržaju, uz dodatne probleme po zaštitu ličnih podataka.
Sa druge strane, Ofcom poručuje da zakon daje jasan izbor. Platforme mogu da uvedu efikasne mehanizme za proveru godina ili da same blokiraju pristup korisnicima u Velikoj Britaniji. Regulator navodi da je do sada 68 od 100 najvećih servisa već uvelo takve provere, kao i da su pokrenute istrage protiv više od 80 sajtova zbog nepoštovanja propisa.
Kako zakon nalaže strogu zaštitu maloletnika, britanske vlasti poručuju da će nastaviti sa sprovođenjem pravila, dok odluka Pornhub-a otvara novo pitanje o stvarnim efektima digitalne regulacije i njenom uticaju na ponašanje korisnika.
(Telegraf Biznis)
Video: Direktor NAT-a profesor dr. Nebojša Zdravković
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.