≫ 

Plan za stvaranje "Velike Albanije": Kurtijevi programski principi u 100 tačaka

Kurti ima dokument od 100 tačaka pod nazivom "Programski principi i prioriteti pokreta SAMOOPREDELJENJE!"

  • 8
Aljbin Kurti Foto: Tanjug/AP/Visar Kryeziu

Pobednik nedeljnih izbora na Kosovu Samooopredeljenje Aljbina Kurtija ima dokument od 100 tačaka pod nazivom "Programski principi i prioriteti pokreta SAMOOPREDELJENJE!" koje, kako je navedeno, ujedinjuju promenu Kosova.

Prvi odeljak, odnosno "Državotvornost i društveno-ekonomski razvoj" daje na uvid da su dva glavna prioriteta tog pokreta državotvornost i društveno-ekonomski razvoj, odnosno da se zalažu za suverenost države, ekonomski razvoj zemlje i dobrobit građana, da državotvornost vide kao subjektivnost, demokratiju, pravosuđe i građanstvo, a da društveno-ekonomski razvoj vide kao povećanje proizvodnih kapaciteta i što pravedniju raspodelu bogatstva u funkciji povećanja blagostanja.

- Osnovni preduslov realizacije ovog političko-ekonomskog projekta ostaje suverena republika - naglašeno je u tom dokumentu.

Državotvornost

- Pokret Samoopredeljenje se zalaže za ograničenje Ustava Kosova kao države Albanaca i svih građana Kosova i za povratak nacionalnih albanskih simbola za državu Kosovo - piše u tački 5. odeljka "Državotvornost"

Već u narednoj tački navedeno je da se Samoopredeljenje zalaže za promenu delova Ustava Kosova koji ograničavaju suverenitet Kosova, uključujući i odbacivanje Ahtisarijevog plana koji deli teritoriju, institucije i kulturu po etničkom ključu, ujedno održavajući u životu međunarodnu vladavinu nad Kosovom.

Oni u tački 7. konstatuju da umesto da izražava volju albanskog naroda za nacionalnim ujedinjenjem, Ustav Kosova je negira, te da zato smatraju da su članovi 1.1 i 1.3 Ustava Kosova međusobno oprečni i zalažu se za izbacivanje člana 1.3 koji sprečava pravo Kosova da se ujedini sa nekom drugom državom, odnosno sa Albanijom.

- Poštovanje prava na samoopredeljenje naroda je priznavanje i prihvatanje političke slobode naroda - navode oni u tački 11. odeljka "Državotvornost".

Pravosuđe

U odeljku "Pravosuđe" oni navode da je ono osnovni element države, a u tački 25. tog odeljka navode da će se zalagati za to da pravosuđe ima u vidu 11 važnih polja delovanja, a ta tačka 11 glasi "saradnja javnih ličnosti, ili privatnih lica, sa Srbijom u cilju nanošenja štete Kosovu u prošlosti".

Ostalih 10 tačaka koja su, kako kažu, do danas bile neprestano zanemarivane su vladavina prava, ratni zločini, rasvetljavanje sudbine nestalih, paralelne strukture Srbije, procedure prodaje društvenih i javnih preduzeća, kao i prirodnih bogatstava Kosova, poreklo bogatstva političara i osoba iz javnog života, korupcija na lokalnom nivou, kao i ona na međunarodnom koja je počinjena na Kosovu, rganizovani politički i ekonomski criminal, šverc robe, Aktivnost tajnih službi “

Građanstvo

Kosovo treba da ima i spoljno samoopredeljenje, navodi Samoopredeljenje u svom programskom dokumentu, a ono, kako dalje piše, obuhvata pravo Kosova da se ujedini sa Albanijom putem dvostranih referenduma i mirovnih sporazuma.

Integritet teritorije

Situacija u severnom delu Kosova koja je nastala usled direktnih intervenisanja Srbije, putem njenih paralelnih struktura, rezultat je nefunkcionalnosti države, piše u tački 34. odeljka “Integritet teritorije”. Zbog toga se Samoopredeljenje u tom smislu zalaže za onemogućavanje funkcionisanja tih struktura u bilo kom delu Kosova. Na severnim graničnim tačkama 1 i 31 moraju se uspostaviti policija i carina Kosova, preciziraju u tom programskom dokumentu.

Zalažemo za vraćanje svih proteranih Albanaca u svoje kuće i na svoja imanja na severu, piše već u narednoj tački tog odeljka.

Aljbin Kurti Aljbin Kurti - Foto: Profimedia/ Zuma Press - News

Decentralizacija

U potpunosti ćemo revidirati dosadašnji proces decentralizacije, navode u tački 39. odeljka “Decentralizacija”, jer je, kako kažu, Kosovu potrebna decentralizacija bez etničkih podela koja u fokusu ima građanina Kosova, a ne Ahtisarija.

Spoljna politika

- Zalažemo se da imamo JEDNU spoljnu jedinstvenu politiku sa Albanijom i da zajedno delujemo za zajedničke ciljeve nacije - u tački 42. odeljka "Spoljna politika.

Samoopredeljenje se zalaže za jasno razlikovanje odnosa sa državama i narodima koji poštuju volju suverenog naroda Kosova nasuprot državama i narodima koji ga ne poštuju, piše već u narednoj tački tog odeljka.

A zalažu se i za različita ograničavanja diplomatskog prisustva i delanja na teritoriji države Kosovo onih država koje se otvoreno izjašnjavaju protiv suverene egzistencije naroda i Kosova.

Zalažemo se za vojsku koja će biti garant teritorijalne celovitosti zemlje, tako da služi održivom miru, navode u tački 45. tog odeljka.

Proizvodnja i industrija

Jasno naglavaju da su protiv privatizacije pre nego što se ukine kolonizacija, jer su društvena i javna imovina Kosova nasilno prenešene na javnu i društvenu imovinu Srbije kroz kolonizujuće zakone devedesetih.

Takođe, Samoopredeljenje naglašava da se zalaže za povezivanje energetskog sistema Kosova sa onim u Albaniji.

- Hidroenergetski kapaciteti Albanije i termoenergetski Kosova, predstavljaju veliki energetski kapacitet koji će služiti svim građanima - navodi taj pokret u svom dokumentu.

Fiskalna politika

Smatramo da približavanje poreskog sistema sa Albanijom doprinosi razvoju privreda dve zemlje. Posvećeni smo integraciji dva fiskalna sistema u jednu poresku i carinsku oblast, piše Samoopredeljenje u tački 73. odeljka “Fiskalna politika”

Kultura

- Pokret Samoopredeljenje je protiv svih političkih tendencija za fizičkim razdvajanjem naše kulturne baštine od ostatka Kosova, kao i protiv njegove uzurpacije od strane Srbije - jasno je navedeno u tački 96. odeljka "Kultura".

- Posvećeni smo afirmaciji nacionalne kulture Albanaca - piše već u narednoj tački tog odeljka.

Sport

Takođe se zalažemo za ujedinjenje sportskih liga Kosova sa onima u Albaniji, navodi Samoopredeljenje u svom programskom dokumentu u tački 100, odeljka "Sport", jer će, kako kažu, na ovaj način, kosovski sportisti biti izloženi jačoj konkurenciji koja bi razvila njihove konkurentske veštine.

(Telegraf.rs/Kosovo Onlajn)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • OVERRATED

    9. oktobar 2019 | 19:31

    zasto onda kurdi ne zive u svojoj drzavi

  • MUKTE

    9. oktobar 2019 | 17:18

    treba da se ujedine austrija i nemacka jer svi pricaju nemacki.zasto pola kipra ne pripoje grckoj a drugu polovinu turskoj

  • Lazar

    9. oktobar 2019 | 17:07

    Kosovo država albanaca i svih njenih građana a hoće albanske simbole da postavi kao zvanične. Koga ovaj farba bre

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA