Najbolji menadžer u Srbiji: Radnici su naša najveća vrednost
"Poljoprivreda je svakako jedna od bazičnih grana srpske privrede i velika šansa Srbije. Ono što definitivno moramo jeste da podignemo prinose po hektaru, gde zaostajemo u poređenju sa razvijenim zemljama"
Šta moramo zajedno da uradimo da bi poljoprivreda ostala naša šansa, kako danas u vreme digitalizacije biti lider u svojoj industriji, koliko je važna briga o zaposlenima, i kakav bi trebalo da bude najbolji menadžer u Srbiji, razgovarali smo na marginama Kopaonik Biznis Foruma sa Mihailom Jankovićem, direktorom Nectar grupe.
- Četvrta industrijska revolucija bila je tema foruma, ali i vašeg panela...Čuli smo koliko je ona važna i da se na oblasti na koje se posebno odnosi je poljoprivreda. Kako to da iskoristimo?
- Poljoprivreda je svakako jedna od bazičnih grana srpske privrede i velika šansa Srbije. Ono što definitivno moramo jeste da podignemo prinose po hektaru, gde zaostajemo u poređenju sa razvijenim zemljama.
To govori o velikom potencijalu.
- Kako to postići?
- Definitivno ne može jednom merom. Ovde govorimo i o sistemima za navodnjavanje, pričamo o digitalizaciji, organskoj proizvodnji, to može biti konkurentska prednost Srbije. Pričamo o spremanju adekvatnih kadrova za budućnost koji mogu da iznesu sve što ono što je potrebno.
Tu je svakako potrebna i pomoć države, kako malim, tako i velikim proizvođačima.
- Trend u svetu prelio se i na kompanije ovde, a vi ste primer u čijem je fokusu društvena odgovornost i održivo poslovanje, predstavili ste i svoj prvi godišnji izveštaj o održivom razvoju, najavili ste ulaganje...šta još kompanija radi po tom pitanju?
- Nectar je kompanija se koja se ponaša odgovorno otkako je nastala. To je obeležilo ovih 20 godina. Sve što smo uradili u prethodnom periodu je samo nastavak aktivnosti koje smo imali do sada. Želeli smo da podvučemo crtu, da vidimo šta smo uradili, u smislu doprinosa zajednici, a i da sami sebi zacrtamo ciljeve za narednu deceniju.
Uradili smo jako puno. Mislimo da možemo više pojedinačno, a zajedno i još više. Naravno, tu je potrebna i pomoć države, ali i da jedni drugima budemo primer, da se drugi ugledaju na naše korake.
- Konkretno, kada je reč u zaštiti životne sredine?
Želimo da smanjimo upotrebu vode za 15 odsto, emisiju gasa za 20 odsto. Prvi u regionu smo najavili prelaz na biljna pakovanja tetrapak, odnosno kartonske ambalaže. To su sve neke mere kojima želimo da pomognemo da okruženje u kojem živimo bude bolje i zdravije i da ostavimo bolju budućnost našoj deci.
- Nije vam samo u fokusu zajednica, već i vaši zaposleni, da li oni to prepoznaju?
- Trudimo se da prepoznaju. Znamo da uvek možemo više i bolje, na kraju krajeva zaposleni su naša najveća vrednost i najbolji ambasadori firme. Nastavićemo u narednom periodu da investiramo u njihov razvoj, jer oni su budućnost ove kompanije.
Sa druge strane ono što možda možemo više jeste mogućnost da komuniciramo sve aktinvosti i inicijative u smislu održivog rasta.
- Vi ste proglašeni za menadžera godine, iz vašeg ugla koje su menadžerske veštine potrebne da bi se išlo u korak sa digitalizacijom?
- Živimo u svetu koji se jako brzo menja, i moramo da se adaptiramo na promene. S druge strane, mislim da je neophodno da razvijemo veštine koje ne mogu zameniti mašine, koje ne može da zameni ni automatizacija, ni digitalizacija.
A to su emocionalna inteligencija, kreativno razmišljanje, asocijativno razmišljanje. To je liderstvo koje se manifestuje u svakodnevnom poslu i radu.
Takođe, taj takozvani lideršip se danas menja. Nekada su lideri bili autoritativni, sada se više ide ka demokratskim liderima koji mogu da pokrenu kompaniju, ljude, da ih okupe oko sebe...
- Slušali smo vas, rekli ste da je to za vas i odgovornost, u kom smislu? I dodatno, da li u našoj zemlji ima menadžera koji mogu nesumnjivo da nas vode kroz Četvrtu industrijsku revoluciju?
- Mislim da ima. To je odgovornost svih nas koji smo na menadžerskim pozicijama - da razvijamo buduće generacije, da investiramo i svoje vreme u njihov razvoj, jer njihov razvoj će direktno opredeliti i budućnost u kojoj ćemo zajedno i živeti.
To je naša obaveza i naša odgovornost.
(V.B.)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nexxx
...jer pristaju(prinudjeni su) da rade za bedne plate!
Podelite komentar
Ljubo
Radnici oslobodeni straha su kreativni.
Podelite komentar
RosaLux
Za prave menadžere I uspeh firme su radnici najveći kapital!
Podelite komentar