"Malinari slabo poštovali preporuke struke": Sve ono što je bilo loše prošle godine, ostalo je i ove
Timovi ministarstva poljoprivrede obišli su zasade malina u opštinama Arilje i Ivanjici. Ovo je bila praksa i prošle godine, kada se na licu mesta procenjuje u kakvom je stanju malina, da li su poljoprivredni proizvođači ispoštovali dogovor i preporuku struke, i da li se pridržavaju agrotehničkih mera.
- Stanje je šaroliko. Sve ono što je bilo loše u zasadima prošle godine, nažalost je i ove. Većina nije ispoštovala preporuke, a oni koji su tražili savet od Poljoprivrednih stručnih službi, imaju mnogo bolje zasade i očekuju veći prihod. Ako imate pomoć države u najbitnijoj stvari, zašto to ne iskoristite - rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede za ruralni razvoj Aleksandar Bogićević.
Dalje je dodao da oni, koji su uzimali sertifikovani sadni materijal i primenjivali agrotehničke mere, sada imaju dobre zasade.
- Mi moramo sve da uradimo što je do nas, kako kvalitet malina, kao naš strateški proizvod, ne bi dolazio u pitanje. Treba da se uradi priručnik od prvog koraka do poslednjeg, odnosno preporuka struke, kako i šta treba da se radi, da onaj koji krene u tu priču zna, a ne da je krči posle dve godine. Šta su norme hladnjačara, šta je posao države - kazao je Bogićević.
Nije mogao da govori o ceni maline, jer ona zavisi od tržišta, odnosno ponude i potražnje. Inače, prošle godine izvoz maline je bio 200 miliona evra.
- Država je tu da pomaže sa merama i subvencijama, i to radi za bilo koju granu poljoprivrede. Inače, nikada nije bila bolja saradnja između minstarstva i lokalnih samouprava, jer radimo zajedno i dopunjavamo se - kaže Bogićević.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine pokrenulo je projekat rejonizacije voćarske proizvodnje, koji treba da bude gotov do kraja godine.
- Što se tiče maline, po rečima stručnjaka, ona uspeva na većim visinama. To se vidi i sada obilaskom terena. Što je niže i bliže rekama, zasadi su lošiji i više je bolesti napada. Kada se rejonizacija završi, znaće se šta i gde se gaji i po toj osnovi će se raditi mere i subvencije - navodi Bogićević.
- Podrška Ministarstva poljoprivrede opštini Ivanjica od nemerljivog je značaja, i ona nije izostala ni u vanrednom stanju, kada je poljoprivrednim proizvođačima pomoć bila najneophodnija - rekao je predsednik opštine Ivanjica, Zoran Lazović.
- Podsticaje resornog Ministarstva iskoristilo je 129 poljoprivrednika ivanjičke opštine, podeljeno je 740 tona đubriva, 30 tona goriva, 10 tona merkantilnog kukuruza za razvoj stočarstva - kaže on.
Kako dalje navodi, "kroz projekte podsticaja poljoprivrednika za razvoj stočarstva, opština Ivanjica podelila je 1.400 grla jagnjadi, 220 košnica za razvoj pčelarstva i 590 hiljada sadnica maline sorte vilamet".
- Budžetom opštine opredeljivaće se sredstva za poljoprivrednike i u narednom periodu - zaključuje Lazović, i ističe da opština Ivanjica trenutno raspolaže sa 258 protivgradnih raketa.
Video: Nevreme u Aleksandrovcu uništilo sve kulture: Šteta se ceni na 100 odsto
(Telegraf Biznis/Rina)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ax
Neće da ulažu u mreže, neće da osiguraju neće da poslušaj stručnjake, a hteli bi da im neko bere malinu ceo dan za crvenu. Sutra će da kažu da seljak rani sve druge. E pa gospodo seljaci ja živi na selu ali u stanu i ništa od vas nisam dobio džaba već sam sve platio. Vaše jagode sad plaćam 400 dinara, dok sam one iz Grčke i Španija plaćao 200 i tako dalje i druge proizvode.
Podelite komentar
Rođak sa sela
Tipično 'naški'. Nećemo da slušamo stručnjake i uporni - 'tako je radio moj deda tako ću i ja'. Zato u svetu imate tri puta veće prinose i bolji kvalitet a mi pretimo protestima i zatvaranjem drumova kad nam ne odgovara cena. Ako neko ceni seljačku muku ja sam prvi, ali da smo tvrdoglavi e tu nam nema ravnih.
Podelite komentar
Malinar
Dvadeset godina i više smo prepoznatljivi po kvalitetu malina, recept se prenosi sa kolena na koleno, i sad došli neki stručnjaci da ubiru plodove kako se održava malina.Ljudi pre 10 godina dizali kuće od jednog hektara, sad ne mogu da budu na nuli.Veliki pozdrav velikim stručnjacima i što dalje od seljaka.
Podelite komentar