Rekordno poskupljenje kukuruza: Sada je 19,5 dinara, a početkom žetve cena pada na ovaj nivo
Skok cena kukuruza na 19,5 dinara po kilogramu, koliko je zabeležila Produktna berza, posledica je smanjene ponude, a visoka cena može potrajati još desetak dana do žetve, rekao je danas za Tanjug Vukosav Saković iz Žita Srbije.
- U poslednjih desetak dana kukuruz je na domaćem tržištu značajno poskupeo. To se dešava s vremena na vreme, kada na tržištu ostane mali broj prodavaca, i tada cenu naprosto diktira ponuda, a ponuda je smanjena - kaže on.
Sa berbom, koja počinje za malo više od nedelju dana, doći će do priliva rekordnog roda i cene će se vratiti na uobičajeni nivo, odnosno uskladiće se sa cenama na međunarodnom tržištu.
- Cena za novi rod kukuruza se već i formirala. Objektivno je da naši proizvođači tokom berbe mogu očekivati cenu od 120 evra za tonu po srednjem kursu, što je oko 14 dinara po kilogramu - kaže Saković.
Dodaje da će dalje kretanje cena isključivo zavisiti od cena, pre svega, u Crnomorskom regionu, a onda se na osnovu te cene izračuna i cena kukuruza u Srbiji.
Očekuje se dobra godina
Saković kaže da će se svetski rod kretati oko postignutog rekorda, što će biti slično prošlogodišnjim rezultatima, a to sve najavljuje stabilne cene sa blagim rastom.
On podseća da je cena posle početnih 14 prošle godine, preko cene od 16 dinara, na kraju stigla i do sadašnjih 19,5 dinara po kilogramu.
- Te najviše cene ne možemo ubrajati u uobičajene pojave, jer je to zakon lokalnog tržišta, pada ponuda pa cena skače, ali treba znati da se u tim trenucima prodaju veoma male količine. Kupci su tada oni koji nemaju zalihe, a imaju potrebe za kukuruzom, kao za stočnom hranom - zaključuje on.
Prema pregledu koji je objavila Produktna berza, prošlonedeljnih 19,5 dinara po kilogramu kukuruza bez PDV-a najviša je cena u ovom periodu godine od 2012, kada je kukuruz polovinom avgusta trgovan za 26 dinara.
U Srbiji se, sa oko milion hektara, ove godine očekuje rod kukuruza od blizu devet miliona tona, pa bi izvoz mogao da bude i 3,5 miliona tona.
Video: Njive u zapadnoj Srbiji nisu idealne samo za maline: Proizvođači pšenice zadovoljno trljaju ruke
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.