Padavine prestale, voćari broje štetu: Stradalo 40% roda jabuke, izgubljene tone u srpskoj Toskani
Nakon što je nevreme omlatilo voćnjake u selima u okolini Topole, poljoprivrednici sa prestankom padavina obilaze zasade i sabiraju štete.
Prema prvim procenama one su poprilično velike, pre svega na na zasadima trešanja koje bi sledeće sedmice trebalo da stignu na berbu, a sada je veliko pitanje da li će domaćini imati šta da stave u gajbice. Ništa bolje nisu prošli na zasadi jabuka u selu Vinča.
- Po mojoj trenutnoj proceni uništeno je oko 40 odsto roda, ali moramo sačekati još koji dan da bi povrede na plodovima bile vidljivije. Voće je dobro ponelo, dobri su bili plodovi, međutim sada je sve izgubilo smisao. Jedino prošle godine nismo imali štetu, inače svake godine više ili manje bude štete ima kad je bilo i do 100 odsto štete. Ove godine ja sam očekivao prinos nekih 200 tona, ako je šteta oko 40 odsto, znači gubitak je 100 tona što je ogromna količina plodova da se izgubi za 10 minuta - kazao je za RINU voćar Dejan Stanković, predsednik MZ Vinča.
Najveća šteta pričinjena je u selima Vinča, Blaznava, Plaskovac, Šatornja, Bor, Šume, a pored oštećenja na voću, štete se beleže i na ratarskim i povrtarskim kulturama. Radarski centar Bukulja dejstvovao na području opštine Topola, dva dana 15. i 19. maja, a za ta dva dana ispaljeno je više desetina raketa u veoma kratkom vremenskom periodu.
Najbolji način da se zaštite zasadi jesu osiguranje i postvaljanje protivgradne mreže. Petrović podseća da je u opštini Topola raspisan konkurs za premije osiguranja koji traje do 31. oktobra. On je pozvao poljoprivrednike da osiguraju svoje zasade jer na taj način mogu ostvariti povraćaj od 80 odsto.
- Topola je raspisala konkurs za premije osiguranja iz budzeta opštine i traje do 31. oktobra pa pozivam poljoprivrednike da osiguraju svoje letine i dostave za povraćaj od 10 odsto. Republika će tek da raspiše konkurs za povraćaj od 70 odsto tako da svih 80 odsto poljoprivrednici mogu da naplate. Nažalost nemamo 100 odsto osiguranja nigde u svetu, pored automatizacije, potrebno je i osigurati letinu i onda ćemo imati viši stepen zaštite za poljoprivredne proizvođače - zaključio je Igor Petrović.
(Telegraf Biznis/RINA)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brankica
Niko nece da osigura useve I vocnjake a sada....
Podelite komentar
Buca
Mi smo navikli samo da trazimo od drzave subvencije a kad prodamo robu neplacamo drzavi pdve od tih para kupite protiv gradnu mrezu pa zastitite vocnake.
Podelite komentar